מקצועה של הגברת ווארן

  • הצגה מספר: 179
  • הצגת בכורה: 16/10/1961
  • מספר הצגות שהועלו: 21
מקצועה של הגברת ווארן

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

ויוי ווארן, סטודנטית למופת מאוניברסיטת קמברידג', גדלה כל חייה ברווחה מבלי לדעת את מקורות פרנסת  אמה : גב' ווארן, האם, חולשת על רשת בתי בושת משגשגים ברחבי אירופה. תחת לחץ חקירת הבת, מתארת הגברת ווארן את מקצועה ואת ימי נעוריה הקשים. הבת מרחמת על אמה וסולחת לה על השנים בהן הסתירה ממנה את הסוד.  

ג'ורג' קרופטס, שותפה של הגברת ווארן מציע לויוי נישואין, אף על פי שקיימת האפשרות שהוא בעצם אביה.  במהלך ריב, נוקם בה ג'ורג' ומגלה לה שהיא אחותו למחצה של חברה הטוב ביותר, פראנק גארדנר, משום שאביו, הכהן גארדנר היה מאהבה של הגברת ווארן.  

ויוי, שמבינה שחייה היו מבוססים עד כה על שקרים והסתרות, בוחרת לעזוב את בית אמה, את חיי האושר והרווחה ,למרות תחנוניה של הגברת ווארן ומחליטה להתקיים בכוחות עצמה כראוי לאשה המודרנית.

תמונות מהצגה

ביקורות

"למה בחרה 'הבימה' במקצועה של הגברת ווארן מכל מחזותיו של שואו - לוועדה הרפרטוארית הפתרונים. חבל שדווקא מחזה זה נמסר לבימוי של יוסף כריסטוף שהוא עדיין בבחינת עולה חדש. אם כי כבר הספיק להצטיין בשתי הצגות שביים בתיאטרון 'זווית' והן 'בדלתיים סגורות של סארטר ו'אי העיזים' של אוגו בטי. וחבר המבצעים, בדרך כלל, משחקם טוב ולרגעים אפילו מצויין.

בולטת אלישבע מיכאלי בדמות הגברת ווארן. טוב גם יוסף בנאי בתפקיד פרנק גרדנר. בדמות הבת מופיעה זהרירה חריפאי המוכרת לנו מבמות אחרות וזו לה הופעה ראשונה בתיאטרון 'הבימה'. היינו מעדיפים גם אותה לראות בהצגה אחרת. התרגום העברי של חיים גליקשטיין קולח.

אשר נהור. "ידיעות אחרונות". 18.10.1961

"למרות הברקותיו של ברנרד שואו ולמרות קיצורו היחסי של המחזה, הוא עדיין ארוך מדי ובלתי מעניין לחלוטין. ואם היה בכך משום קורטוב של סנסציה (שאבד עליה הכלח) כאשר הצנזור הבריטי הטיל וטו על הצגתו ב - 1924, הרי היום לא תסמיק ממנו שום עלמה כבודה אף בבריטניה הגדולה. מצטיינים במשחק אלישבע מיכאלי שהיא גברת ווארן מצויינת ויוסף בנאי החייב למשטר ולארגן את תנועותיו המופרזות ולהאט חתך דבורו. יש בו כשרון משחק, אך חסר לו הליטוש המקצועי הדרוש כדי להפוך לשחקן בעל סגנון אישי על במותינו. ויש לו הנתונים על כך.

ד"ר חיים גמזו. "הארץ". 17.10.1961

"את מקצועה של הגברת ווארן המוצג עתה בהבימה חיבר שואו בשנת 1890. הצגת הבכורה נערכה בשנת 1905 בניו יורק. אך באנגליה היה על שואו לחכות 30 שנה כי בעטיה של הצנזורה הבריטית שפסקה כי המחזה הוא בלתי מוסרי, אפשר היה להציג את מקצועה של הגברת ווארן בלונדון רק בשנת 1935. ואילו בתיאטרונים של יבשת אירופה הוצג המחזה ללא הרף מאז שנת 1907.

יוסף ימבור. "על המשמר". 20.10.1961