אמיל והבלשים

  • הצגה מספר: 183
  • הצגת בכורה: 20/03/1962
  • מספר הצגות שהועלו: 44
אמיל והבלשים

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

זהו סיפורו של נער אמיל. הוא בא לעיר ברכבת לבקר את סבתו ולהביא לה סכום כסף קטן מאמו. באותו קרון רכבת נוסע קרקפת - ברנש מפוקפק המבחין בכסף בכיסו של אמיל ואז...   כשמגיע אמיל לעיר הגדולה הוא מתחיל לבלוש אחרי הגנב. התמזל מזלו והוא פוגש בגוסטי ובחבורתו המתגייסים מיד לעזרתו.   בינתיים מבחין גוסטי בקרקפת שזה עתה סיים לזלול במסעדה שכונתית וממהר למונית. מיד, קופצים גם הבלשים הצעירים למונית והרדיפה מתחילה.   ואז?   את ההמשך לא נוכל לגלות לכם. תראו אותו על הבמה.   "כך בקיצור גרמה רכבת לסיפור, היה כל העולם עליז ברכבת אז התחיל הסיפור אבל פתאום, מילה מקרית מישהו אותה שמע, היא גרמה למהומה, אבל מספיק!..."

תמונות מהצגה

ביקורות

"הצגת סיפורו של אריך קסטנר שעובד ע"י יוליוס גלנר ומ.ל. סיגלי, גרמה ב'הבימה' הנאה למאות רבות של ילדים משום שהתפקידים לגדולים, שוחקו בהם ע"י המבוגרים, והתפקידים לילדים - ע"י ילדים. רודנסקי היה "גנב" מצויין, בעל צורה ומשכנע וכן שושנה דואר, שהייתה סבתא רגשנית (קצת יותר מדי לרגעים). עדה טל הפריזה בתפקיד האמא "המנדנדת" וכן חנה הנדלר בתפקיד גברת ג'ייקובס.

מן הילדים הצטיינו ממלאי תפקידי הפרופסור ואמיל, אך גם האחרים שיעשעו את חבריהם באולם כיוון שהשתובבו כדבעי על הבמה. גברת סיגלי, עשתה מלאכה מלאת חן כבמאית וכציירת התפאורה. היא הבינה ללב הילדים והשכילה להכין דקורציה פשוטה, עליזה ומשעשעת והפכה את הבמה לעשירת גוונים וצלילים ועליצות ילדים פרחחית, ברוח סיפורו הנחמד של אריך קסטנר. זו היא הצגה נחמדה, המנעימה את הבמה לא רק על הצופים הקטנים, אלא גם על אבותיהם המתלווים אליהם.

חיים גמזו. "הארץ". 30.06.1962

"לאחרונה נעשה נסיון לשלב את משחקם של מבוגרים וילדים בהצגות לילדים, ע"י העלאת 'הנסיך הקטן' של סנט אכזופרי ועתה ע"י 'אמיל והבלשים' ב'הבימה'. השילוב הזה של תיאטרון של ילדים ותיאטרון בשביל ילדים הוא לברכה. כך מוצג לפני הילדים עולם תיאטרוני המשמש בבואה נאמנה לעולם המציאותי.

נחמן בן-עמי. "מעריב". 08.04.1962