המלך נוטה למות

  • הצגה מספר: 194
  • הצגת בכורה: 12/10/1963
  • מספר הצגות שהועלו: 42
המלך נוטה למות

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

זהו מחזה מאוד פשוט, מאוד קלאסי.
למלך ברנג'ה הראשון, נודע שהוא נוטה למות. למה הוא מלך? זה פשוט מאוד! מפני שהאדם הוא מלך, מלך של עולם שלם. כל אחד מאתנו נמצא כאילו בלב העולם, וכל פעם שאדם מת, שהמלך מת, ישנה הרגשה שכל העולם נחרב, נעלם יחד איתו. המוות של מלך זה, מוצג כמו סדרה של טקסים, לעיתים מפוארים - מפוארים מפני שהם טראגיים: בעצם הם שלבים לקראת החדלון, או אם אתם רוצים, השלבים בדרך לוויתור, להשלמה למה שחלף, לעבר, זכרונות והשלמה.
לבסוף, אחרי שאבד הכל, שחלף הכל, הפחד, הרצון לחיות, העצב, הגעגועים, הזכרונות, רק אז, ברגע זה, הוא יוצא לדרך. 

יוג'ין יונסקו

תמונות מהצגה

ביקורות

"מבחינה דרמטית, ישנו ליקוי ברור במחזה זה של יונסקו, ואם כי אין ספק שליקוי זה נחשב לצדקה בעיניי מחברו, אבי האנטי-דרמה, יש בכך הכבדה כלשהי על הצופה. המחזה חסר כל השתלשלות מאורעות חיצונית ולא עוד אלא שהמחבר מכריז כמעט בזדוניות על סופו של המחזה כבר בתחילתו. אטיין דאבל, הבמאי, גילה בעבודתו תפיסה מיוחדת במינה שאולי אינה הולמת בשלמות את כוונתו של יונסקו, אולם היא מצטיינת בתבונה ובדקות הבחנה, ההופכות את בימויו ליצירת מופת עצמאית.

שותפו הנאמן של דאבל, היה נחום בוכמן שגילה הפעם משחק וירטואוזי מדהים בעשירותו. ואם גם הפריז לעיתים לצד הגרוטסקה, יש לראות במשחקו אינטרפטציה מגובשת וחדה, שאפשר אולי לחלוק עליה, אולם אי אפשר שלא לכבדה. אלישבע מיכאלי, גילמה את דמות המלכה האצילית והיבשה כחרס, באותה פיקחות אכזרית שהוציאה לה מוניטין גם בהצגותיה הקודמות.

דליה רביקוביץ'. "הבוקר". 04.11.1963