דבר אלי בוורדים

  • הצגה מספר: 217
  • הצגת בכורה: 04/05/1966
  • מספר הצגות שהועלו: 46
דבר אלי בוורדים

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

המחזה עוסק ביחסים משפחתיים בין הזוג נטי וג'ון קלירי לבנם, טימי ובינם לבין עצמם.  
הבן חוזר מהצבא בתקווה, שמערכת היחסים המשפחתית השתנתה. עד מהרה הוא נוכח לדעת כי אין חדש תחת גג משפחתו  והוריו ממשיכים לחיות  בהעדר שפה משותפת בינהם.    
כבן טוב היודע ומכיר את חולשותיה של אימו,  וורדים , הוא קונה לה  זר  ושולח אותו בשם אביו. 
האב מגלה את האמת לאם המופתעת, שבסתר ליבה קיוותה כי בעלה אכן רוחש לה חיבה וכבוד.  
טימי ממשיך במאמצים לאחד את הוריו, אך נתקל שוב ושוב בקיר אטום.
בסופו של המאבק הוא עוזב את הבית.

תמונות מהצגה

ביקורות

"זוהי מלודרמה אמריקאית שגרתית העוסקת בשלוש נפשות לא מעניינות, המוצגות בצורה שגרתית באולם הקטן של 'הבימה'. בימויו של אברהם ניניו במערכה הראשונה היה מביך ומעורר הרגשת אי נוחות. במערכה השניה היה הבימוי נקי ומאופק יותר וניתן לשחקנים לפתח את תפקידיהם וההצגה נעשתה נסבלת כמעט טובה. ניניו יודע כיצד להעמיד שחקנים, לשמור על קצב ולפתח מתח. אולם אין הוא מפרש ומעצב מחזה הוא מציג אותו.

נחום בוכמן הוא שחקן טוב, בעל נוכחות מאסיבית .בתפקיד זה הוא מוצא לו ביטוי מעולה, כשהוא עובר מנימת אהבה וגודל נפש כלפי בנו אל ריטון חפוז ונמוך באוזניו שלא יגלה מאומה על סודו הגדול. ליא קניג מצליחה אף היא ליצור דמות מוחשית מדמות הנייר שנכתבה עבורה. דמות שגרתית של אישה מתוסכלת הנאחזת בבנה כבתקוותה האחרונה.נפתלי יבין מפריז בתחילה באופטימיות המעושה שלו, אולם בהמשך ההצגה נעשה משחקו גמיש יותר ומתאזן עם זה של השחקנים הוותיקים. משחקו בתמונת הסיום משובח ביותר.

בועז עברון. "ידיעות אחרונות. 9.5.1966

"יש לומר לשבחם של השחקנים : הם תרמו להצלחתו של הערב. כי היה זה ערב של משחק טוב, בלתי מתחכם, נרגש וכן. הייתה כאן הצגה קאמרית טובה, משכנעת, עם נימות נרגשות ומריבות של שחקנית מנוסה כליא קניג. עיבודה של רחל איתן לעברית היה יפה, בלתי אמצעי. התפאורה של יוסף קארל תכליתית. ערב טוב של תיאטרון קאמרי טוב.

ד"ר חיים גמזו. "הארץ".08.5.1966