פיקניק לשניים

  • הצגה מספר: 275
  • הצגת בכורה: 03/06/1972
  • מספר הצגות שהועלו: 41
פיקניק לשניים

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

אני יודע שסיפור חייהם של זוג נשוי לעולם אינו עליז. בכל אופן, באשר לנוגעים בדבר אף על פי כן הוא מצחיק אותנו. זה לא דבר חדש לכתוב מחזה על שני אנשים, ובעיקר כשהמדובר בבעל ואשתו. אבל לא יכולתי להימנע מלכתוב את סיפורם של זוג במחזה לשני תפקידים, משום שהדמויות האלה קיימות והתפתיתי על ידן. בעצם, אני עוקב אחריהם מבעד לחלון חדרי. הם חיים לבדם, בדירתם המודרנית והאנונימית. היא והוא, עם אותן הבעות פנים, אותן תנועות, אותה התנהגות - ואותה אדישות של אחד כלפי השני. לא היה זה מעשה אלגנטי ואצילי ביותר מצידי לרגל אחריהם, אבל הייתי סקרן והפתעתי אותם בכל בוקר, באינטימיות הביתית שלהם בשעת ארוחת הבוקר.

נתתי לכל אחד מבני הזוג שם, וניסיתי במחזה ליצור מחדש את חייהם ואת אהבתם שהזמן מחק.  

אלדו ניקולאי       

תמונות מהצגה

ביקורות

"המחזה הוא סאטירה עצובה על החיים המודרניים. הגעגועים לנעורים ולניחוחי הטבע ולשאריות אהבתם, נדמה והם מקרבים לרגע קט את הזוג החי בצוותא מתוך הרגל ללא שמץ הבנה הדדית, אך זוהי אשליה חולפת. החיים הם אכזבה והפיקניק שהגשם קילקלו - מדגיש את בואו הקרוב של הסתיו. סתיו חייהם.

המערכה הראשונה הייתה חלשה אך השניה היוותה פיצוי נאה בבימוי המקוצב והטוב של צבי שטולפר והתפאורה סופגת הומור צרבני של לידיה פינקוס-גני. נאה היה משחקם של ליא קניג בתפקיד מירה ושל שמואל עצמון כרופיו. משחק טוב ולרגעים מצויין בטבעיות החיים הארעיים - לא רק המשחק - משך שעתיים על הבמה. שוב הוכחה לכך שאין צורך להוציא הון עתק על הצגה ואין הכרח בהשתתפותם של עשרות שחקנים וסטאטיסטים. הפיקניק לשניים נתן לקהל חוויה תיאטרלית אמיתית הודות למשחק המצויין של ליא קניג ושמואל עצמון.

חיים גמזו. "הארץ". 6.7.72

"ליא קניג ידועה לנו מזמן כשחקנית מחוננת ורבת ביטוי. ברם הפעם בתפקיד קומי ברובו, היא הייתה כה מצויינת, כה רבת פנים וביטוי שלעיתים היה לי רושם שזה "יותר מידי". אשר לשמואל עצמון, תמיד תמיד יש לו נוכחות במתית ללא קושי ויגיעה, והוא שימש לה בן זוג מצויין. בוויכוח הנרגש המנהל עתה בין תיאטרון ציבורי לתיאטרון מסחרי, כל אמרגן יכול היה להעלות את 'פיקניק לשניים' על הבמה מבלי להתנכר לא לתיאטרון הרפרטוארי ולא להתנכל לתיאטרון המסחרי

דב בר-ניר. "על המשמר". 11.7.1972