וויצק

  • הצגה מספר: 321
  • הצגת בכורה: 06/04/1978
  • מספר הצגות שהועלו: 19
וויצק

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

וויצק, משרת של קצין בחיל הרגלים ושפן נסיונות בידי הרופא, מתרוצץ מבוקר עד ערב כדי להשביע את רצונם של שני אדוניו. את משכורתו הוא מביא למריה, שילדה לו בן מחוץ לנישואים. אך מריה, תאבת החיים והעינוגים, נענית גם לחיזוריו של גבר אחר. וויצק, מטורף מקנאה, רוצח את מריה על בגידתה בו.  

בכתב אישום נגד החברה הדורסנית, שהביאה את וויצק למצבו והניחה את כלי הרצח בידיו, מוקיע ביכנר את הממסד הסדיסטי המבטל את אנושיותו של הפרט ומותיר לו רק דרך אלימה ורצחנית לזעוק את זעקתו.

תמונות מהצגה

ביקורות

"דוד לוין ביים את 'וויצק' בתחושה של חריגה מהחולין, של נגיעה ביצירה המכילה הרבה יותר מאספקט אחד או שניים של החיים. מחזה שהוא קיום מושלם, מקיף, הרמטי ולא חיקוי של חיים אחרים. כמו תעלומה שכולה רעיונות ומפתחות לחדירה אל הנפש האנושית. לוין משווה את המחזה ל'מלך ליר' של שיקספיר. שם משתגע מלך, היוצא להתמודד בסערת איתני הטבע, שובר סדרי עולם. כאן מתגמד אדם על ידי רשעות החברה ומאבד את צלילות דעתו. הסערה נשארת בתוכו, אך אינה מקבלת ביטוי דרמטי סמלי של שבר קוסמי כמו בדרמה האליזבטנית של שיקספיר.

את וויצק מגלם ב'הבימה' נסים עזיקרי. שנים רבות נקשר שמו של עזיקרי בתפקידים קומיים. הדימוי הציבורי הזה הילך עליו אימה. עברו שמונה שנים מאז שיחק את אסטרגון ב'מחכים לגודו' ומאז לא הטילו על כתפיו תפקיד דרמטי המקרב את השחקן אל תהום פעורה בעוצמת ההתנסות הנפשית שהוא תובע ממנו. 'בשבילי לעשות את וויצק' הוא אומר, ' זה לסגור את המעגל שנפתח ב'מחכים לגודו'. והפעם אני מגיע באופן חד משמעי עד לשורש.'

שרית פוקס. "מעריב". 13.04.1978