פרוד זמני

  • הצגה מספר: 376
  • הצגת בכורה: 07/09/1985
  • מספר הצגות שהועלו: 150
פרוד זמני

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

יואש ונעמי, שניהם בשנות ה-30 לחייהם, נשואים זו לזה פלוס ילדים. הוא - מרצה לספרות עברית. היא - מרצה לתיאטרון, הגיעו לנקודת משבר בחייהם המשותפים.  

כדי ללבן את הבעיות בינם לבין עצמם, הם פורשים מן המסגרת הביתית-משפחתית, נוטלים לעצמם פסק זמן וחדר בבית מלון לא רחוק מביתם, ממנו הם יכולים להשקיף פיזית על דירתם, וגם על חייהם המשותפים שעלו על שרטון. בפרק זמן של אחר הצהריים, לילה ארוך והבוקר שלמחרת, הם מדברים הרבה בינהם, ובמישורים מקבילים על ציפיות שלא מומשו, על בגידות שמומשו, על אהבה שהגיעה לסוף הדרך, על מורה דרך רוחני שנמק כדרך כל בשר ומת מסרטן. לתוך השיחות והדיבורים המתישים, נכנסות ונזשרות בחיי הזוג שתי דמויות נוספות: ברקו, ידיד משותף ומחזאי, הבוגר מהם בשנים, בנסיון ובכשלונות, ומנסה למשוך את יואש אל הפתרון הקל: להודות בתבוסה האישית ולבחור בחופש. הדמות השניה היא החדרנית הצעירה הנכנסת ויוצאת לחדר וזועקת לעזרה שלא נענית, ובעוד כל השאר עסוקים בדיבורים היא עושה את המעשה הטראגי הקיצוני: מנסה ליטול את חייה.  

מה מביא השחר העולה לחייהם של נעמי ויואש? - מעט תקווה ונסיון נוסף להתמודד עם העתיד בכוחות משותפים, כשנקודת המוצא השתנתה והיא נטולת חלומות רומנטיים ומשאלות אידיאליות.

תמונות מהצגה

ביקורות

"מיטלפונקט כתב דרמה פסיכולוגית עשוייה היטב, קונצרט סולו לשני שחקנים בביצוע שני כוכבי הטלוויזיה, נתן דטנר ויונה אליאן. זהו פינג פונג מילולי מבריק של שני אינטלקטואלים עקרים באמצע שנות חייהם, שנקטע ע"י כניסת חברו של יואש, מחזאי זרוק המגולם ע"י ישראל בידרמן שמעלה את המתח ומסבך את מערכת היחסים המסובכת ממילא.

הבמאי הוא מיטלפונקט בעצמו, שדומה שהפעם כתב מחזה המורכב מחומרים הקרובים אליו ממש. זהו מחזה המשחזר את אווירת הביצה התל אביבית, ה'מלייה' של התיאטרון והאוניברסיטה ושאר ספיחי ה'בקטריוס קריאטיבוס', כמו שמכנה זאת יואש. סביבה זו מקבלת פה עיצוב אותנטי ומי ששייך לעולם הזה ירגיש בוודאי בבית. פסימי ? אופטימי ? אולי כן, אולי לא. אבל בטוח שזה מהחיים ומאוד שלנו.

דוד אור. "על המשמר". 14.10.85