ירמה

  • הצגה מספר: 424
  • הצגת בכורה: 20/04/1991
  • מספר הצגות שהועלו: 91
ירמה

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

סיפורה הטראגי של ירמה, אישה עקרה המשתוקקת באופן אובססיבי ללדת ילד.  היא מוקפת בחברה מזלזלת הרואה בה חסרת תועלת משום שאינה מגשימה את ייעודה כאישה. לרוע מזלה לכודה ירמה בנישואיה לחואן, המתעניין באדמתו יותר מאשר בה ובמקביל נמשכת לויקטור, אהבת נעוריה, שעימו אינה יכולה לפתח קשר רומנטי.     

עימות עם חואן מוביל אותה לאמת המרה - לבעלה אין כל עניין בילד. ירמה, הקרועה בין אהבה אסורה לבין כללי ההתנהגות המקובלים מאבדת את שפיותה ותשוקתה הבלתי ממומשת מובילה אותה למעשה ייאוש.                

תמונות מהצגה

ביקורות

"יאמר מיד שזו הצגה שיש בה יסוד צעיר - באווירתה, בעוצמתה, בריתמוס הפנימי שעולה ממנה. כבר בעובדה הזאת המתמקדת במיוחד בדמותה של נאוה זיו המגלמת כאן את התפקיד הראשי, טמון היבט מכריע של אותן פנים חדשות, שכן הטרגדיה של ירמה היא בהחמצת חייה כשהיא במיטב שנותיה. חלומה על ילד, הוא חלומה של אישה צעירה שיסוד החיים והארוס נשללו ממנה. אך היבט זה מתחבר יפה אל תפיסת היסוד המתגלמת בעיצוב הבמה והתלבושות של פרידה קלפהולץ, שהקפידה על צבעי אדמה בכל פרטי העיצוב.

זהו אכן לורקה שורשי של אדמה. הצגה שנושאה הפנימי הוא אדמה צחיחה. זוהי הצגה מצויינת של צוות שהודרך ביד אמונה ופועל מתוך תיאום מעולה. אך מעבר להישגיהם של יגאל שדה, עדה טל, לאה אברהם, דליה פרידלנד, דינה בליי, יואל דרורי ואמירה פולן - ניצבת דמותה הבלתי נשכחת של נאוה זיו : בנוכחותה הבמתית, היפה והמהפנטת, בשתיקותיה הטעונות, בעוצמה הפנימית שהיא מקרינה. לורקה שורשי. בצבעי אדמה.

אליקים ירון. 10.05.1991

"הבמאית מיכל פורת איננה מביאה בשורה חדשה לפרשנויות המוכרות של המחזה, אולם היא מעמידה הצגה נאה ומתוזמרת היטב בין מרכיביה השונים : מוזיקה מצויינת של יוסי בן נון, תפאורה יפה ואפקטיבית של פרידה קלפהולץ ותאורה של נתן פנטורין. אין בהצגה סוליסטים רבים. זו בעיקרה עבודת צוות שבה מצליחים להתבלט דווקא בעלי תפקידי המשנה ועולה על כולן עדה טל בתפקיד הזקנה היצרית. משחק טוב מאוד מגישה גם אמירה פולן בתפקיד חברתה פורקת העול של ירמה.

לנאוה זיו נוכחות בימתית מרשימה, אך היא חסרה עדיין את העוצמה הרגשית ובמיוחד את הכאב והכמיהה של ירמה. יגאל שדה, גם הוא בעל נוכחות מרשימה, בולט באחד משני תפקידי הגברים הבודדים בהצגה.

מירי פז. "דבר". 10.05.1991