יהודי בחושך

  • הצגה מספר: 484
  • הצגת בכורה: 09/03/1996
  • מספר הצגות שהועלו: 236
יהודי בחושך

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

  עפ''''י ספרו של יונתן בן נחום "וידוי"

בשנת 1485, שבע שנים לפני גירוש יהודי ספרד, כורע הכומר אנדרס, בנו של יהודי מומר, בתאהוידוי בכנסיית "סאן-מרטין" ומתוודה בפני מורו מן הסמינר לכמרים. הוא מספר כיצד פגש אשהיהודיה, הציל אותה משריפה לאחר שנחשדה כמכשפה, ונשבה בקסמיה. במקביל לתיאור סיפור האהבה ההולך ונרקם הוא חוזר אל השירים הישנים ואל התפילות, חוזר אל עצמו ואל דתו. בסערת הגילוי המחודש של יהדותו הוא כפר בכל השבועות והנדרים אותם נדר לכנסיה, נישא ואף הוליד ילד.אנדרס אינו יודע שהאינקויזיציה כבר לכדה את מורו מן הסמינר ואילצה אותו לשתף עמה פעולה. מאחורי הפרגוד יושב אינקויזיטור ורושם בפנקסו את הדברים מילה במילה.   

"שמואל וילוז'ני זכה אתמול במקום הראשון ב'תיאטרונטו' ובפרס כספי של 10.000 שקל ע"ש נסים עזיקרי. חבר השופטים שכלל את הלל נאמן, מרים גבריאלי ואפרים סידון, קבע כי הצגתו של וילוז'ני, 'יהודי בחושך' מאת אורן נאמן ע"פ הרומן 'וידוי' של יונתן בן נחום בהפקת 'הבימה', הוא 'ספקטקל מרהיב של שחקן אחד בעל יכולת ואנרגיות מרשימות, הסוחף את הקהל ואת הבמה בחיוניות מדהימה ונושא עימו מסר שהוא לא רק אישי-פרטי אלא גם אנושי ויהודי."  

ציפי שוחט. "הארץ". 18.03.1996  

תמונות מהצגה

ביקורות

"הצגת 'יהודי בחושך' היא חוויה תיאטרונית חזקה ומרשימה שנובעת משילוב ותיאום בין חומר טוב, עיבוד בימתי נכון, בימוי שעושה שימוש נדיב בכל אמצעי הבמה וביצוע טוב מאוד. המחזה בנוי במתכונת של ווידוי ונותן ביטוי לתערובת רגשות שבה משתלבים האהבה לישו, התשוקה לאישה, אהבת אב לבנו ותחושת הבגידה.

וילוז'ני הוא גם שחקן מוכשר ובעל נוכחות בימתית חזקה מאוד. הוא שופע קסם אישי והוא בטוח בעצמו במידה מספקת כדי לתת ביטוי מלא לפאתוס גבוה ולרגשות בעלי עוצמה חזקה. זאת יופי של הצגה - ולכל יוצריה ומבצעיה מגיע זר של מחמאות.

שוש וייץ. "ידיעות אחרונות. 17.03.1996