חודש בכפר

  • הצגה מספר: 579
  • הצגת בכורה: 16/12/2004
  • מספר הצגות שהועלו: 114
חודש בכפר

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

במרכז העלילה שני משולשי אהבה, שבהם הדמות המרכזית היא נטליה פטרובנה – בעלת אחוזה נשואה המתאהבת נואשות במורה הצעיר של בנה. בת חסותה הצעירה בת ה-17 מאוהבת בו גם היא. ראקיטין, ידיד המשפחה, מתייסר באהבתו לבעלת הבית ובכך משחזר את סיפורו האוטוביוגרפי של המחזאי עצמו. העלילה מתרחשת באווירה פסטורלית של אחוזה כפרית במשך חמישה ימים. האורחים השונים המבקרים באחוזה בתקופה זו, מסבכים את העלילה ותורמים לאופיו הקומי של המחזה.

מחזהו החשוב ביותר של טורגנייב, מגדולי הספרות הרוסית, ששימש מודל למחזותיו של צ''כוב ובעיקר במחזות "הדוד ואניה" ו"השחף".           

תמונות מהצגה

ביקורות

"הביצוע מעולה מכל הבחינות. הבמאי חנן שניר שגם תרגם ועיבד את המחזה, הצליח לעצב ולגבש משחק אנסמבלי מתוזמר היטב של טיפוסים שונים עם אופי וזהות על רקע האווירה והנוף האנושי המיוחדים של הזמן והמקום. המחזה מלוהק ומשוחק ברוח המחזה והבימוי. בעיקר כדאי לציין את הילה פלדמן הכלה הצעירה ורה, דב רייזר הרופא החכם והשנון, לירית בלבן המורה לגרמנית, יובל סגל המורה הצעיר בלאייב ויגאל שדה, רקיטין ידיד המשפחה ובעיקר התפקיד הראשי, אסנת פישמן, נטליה, אשת בעל האחוזה, המנסה להיחלץ מחיים אפורים ללא אהבה.

המשחק של אסנת פישמן מרשים ומרגש. יש לה אישיות, אופי, נוכחות. זוהי נטליה מעניינת ומרתקת. לכך מצטרפת גם התפאורה היפה של בוקי שיף המציגה את הנוף הכפרי מבעד למסגרת של תמונה המשדרת כביכול אשליה כאילו מדובר בסיפור 'שיצא מן התמונה'. מוזיקת הרקע של יוסי בן-נון מעולה. בקיצור, 'חודש בכפר' הוא הישג חשוב ל'הבימה', צל"ש אישי לחנן שניר וגם מבחן אמיתי לקהל רציני המחפש תיאטרון ולא רק בידור.

בן-עמי פיינגולד. "הצופה". 18.02.2005

"זה אולי ההישג הגדול ביותר של חנן שניר שעיבד וביים את המחזה באולם 'מסקין' של 'הבימה'. מהבמה עולה תחושת רעננות כאילו זו הפעם הראשונה שבה אנו מתוודעים למילייה הזה. חלק ניכר מיופיה של ההפקה טמון בתפאורה של בוקי שיף שהעמידה על הבמה מסגרת זהובה שמאחוריה ניבט גן מקסים שופע שקדיות. גם המוזיקה של יוסי בן-נון נעה במיומנות בין קטעי פסנתר נוגים לבללייקה מתרוננת.

אבל העיקר כאן הוא המשחק : מזמן לא נראתה אצלנו עבודת אנסמבל מדוייקת כל כך, נינוחה כל כך. שניר קיצץ את המחזה בצורה משמעותית ותרגם אותו לעברית מדוברת למדי. למרבה הפלא תחושת הביתיות שיצר מעצימה את הקוהרנטיות ומגבירה את הקצב. אין כאן בכלל רגעים מתים, גם כשהגיבורים מנסים להרוג את הזמן, הבמה כמו השקדיות ממשיכה ללבלב.

המשחק מעולה. אסנת פישמן בתפקיד בעלת האחוזה נטליה, יגאל שדה, ידיד המשפחה רקיטין, מריר ומפוכח, עופר זוהר, הבעל הנבגד מצויין אף הוא וכך גם הילה פלדמן, יובל סגל, דבורה קידר, לירית בלבן, דביר בנדק וטל צדקוני, נצר אלוני. מי שגונב את ההצגה הוא דב רייזר שמגלם את הרופא הנודניק בווירטואוזיות בלתי רגילה.

איתן בר-יוסף, "העיר". 10.02.2005