כוכב יאיר

  • הצגה מספר: 640
  • הצגת בכורה: 10/10/2010
  • מספר הצגות שהועלו: 42
כוכב יאיר

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

יוליה, בחורה אוקראינית צעירה, נשלחת מטעם משרד הביטחון לטפל בנכה צה"ל החי בישוב על קו התפר, אך מגיעה בטעות לבית שכנו – סופר ידוע המצוי במחסום כתיבה. היא מציעה לו שירותי "ריגול ספרותי" – היא תספר לו מה מתרחש בבתי שכניו וכך תדליק מחדש את כתיבתו. נוכחותה, בכל אחד מהבתים, גורמת לתנועה מחודשת המעירה את הדמויות ומחוללת בהן שינוי תודעתי עמוק תוך שהיא מסעירה אותם בכוח מיניותה ואישיותה.  

תמונות מהצגה

סרטונים

כוכב יאיר

ביקורות

"המחזה הזה הוא במידה רבה בדיקת מרקם הישראליות שמוסקוביץ' וברון כבר עסקו בו ב'שבוע' ויש בו עיסוק במציאות ישראלית, שפה, רגש, זוגיות ודמויות. אבל מעלתה של ההצגה הזו שהיא זכתה לליהוק מהחלומות, שזכה לבמאית שידעה להוציא מהם את מיטבם: חמישה שחקנים שכל אחד מהם ניחן ביכולת מעוררת התפעלות !

דני לשמן הוא בנו של הסופר, בתמונה אחת מרשימה, יובל סגל הוא הנכה, כולו פצע וזעם וגם גבריות ישראלית פשוטה, אלון נוימן הוא המאצ'ו הישראלי, נעים, אטום ומרשים בכנותו. עידית טפרסון ויגאל שדה יוצרים דמויות מרתקות, מלאות ניואנסים, אבל הכוכב המאיר, באינטלקט, גוף ונפש היא אנה דוברוביצקי בתפקיד הרוסיה, נייר הלקמוס של הישראליות שסוף סוף זכתה לתפקיד בו כשרונה יכול לזרוח.

מיכאל הנדלזלץ. "הארץ".26.12.2010

"הבמאית דדי ברון מוציאה מהשחקנים ביצועים חזקים ומשכנעים העוזרים להתגבר על סימני השאלה שהטקסט מעורר. זה מתחיל עם עידית טפרסון ואלון נוימן הנהדרים כזוג מבוגר העומד על סף פרידה, ונמשך ביובל סגל המרשים כנכה צה"ל, כועס וציני הלומד בהדרגה להיפתח. זה גם בא לידי ביטוי בהופעתו המרגשת של יגאל שדה כסופר הסובל ממחסום כתיבה המחפש דרך לחדש את הקשר עם בנו.

אנה דוברוביצקי היפה בצירוף כובש של רגישות, חום, אינטליגנציה וחן עצום מצליחה לשכנע אותנו ביכולות הריפוי שלה וביכולת של האהבה והמילים הנכונות לתקן תיקון גדול בחברה הישראלית המוכה והמסתגרת מאחורי חומות של בדידות, ייאוש וחוסר אמון בזולת.

שי בר-יעקב. "ידיעות אחרונות". 27.12.2010