ארוחה עם אידיוט

  • הצגה מספר: 642
  • הצגת בכורה: 07/07/2010
תוכניה
ארוחה עם אידיוט

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

עלילת המחזה מגוללת את סיפורם של חבורת סנובים צרפתיים בני העשירון העליון, פייר הוא מוציא לאור, שאחת לשבוע נפגש עם חבריו לארוחת ערב, אליה חייב כל אחד מהמוזמנים להביא אידיוט תורן. אחד מחבריו פוגש ברכבת את פרנסואה פניון, עובד מס הכנסה, שנלהב להיות מוזמן לארוחת ערב אצל מוציא לאור מצליח; אבל כאשר ערב הארוחה מגיע, הכל מתחיל להשתבש: אשתו של פייר עוזבת אותו בטענה שהוא סדיסט חסר לב, הגב שלו נתפס, ולכן הוא אינו יכול ללכת לארוחה ונשאר בדירתו עם פרנסואה. בצר לו הוא מנסה גם להיפטר מהאידיוט, שנצמד אליו וגם להחזיר לעצמו את אשתו. קומדיית טעויות מטורפת.

העיבוד הקולנועי של המחזה זכה בשלושה פרסי סזאר.   

תמונות מהצגה

ביקורות

"הבמאי משה קפטן העמיד הצגה קולחת, שזורמת היטב על הבמה הלבנה והיפה, שעיצב ערן עצמון. הוא גם דאג לעטר אותה במוזיקה צרפתית עדינה שתזכיר לנו שאנו נמצאים בפריס. צוות השחקנים מגיש ביצוע מהוקצע ומלוטש בלי הגזמות מיותרות. מעל לכל, ההצגה מתבססת על נוכחותם הכובשת של שני השחקנים בתפקידים הראשיים: רמי הויברגר ויעקב כהן.

שניהם פשוט מצויינים, במיוחד כהן מתבלט כאן בתור פניון התמים שכל נסיון שלו לעזור רק מסבך את המצב עוד יותר. בעיקר בזכות ביצועו המבריק, יש להצגה המצחיקה והמבדרת הזו הצדקה מלאה להיכלל ברפרטואר של התאטרון הלאומי.

שי בר-יעקב. "ידיעות אחרונות". 21.11.2010

רמי הויברגר עושה עבודה מקצועית, גם אם הייתי מצפה ממנו ומהבמאי לשרטוט יותר מדויק החורג מהחן הרגיל שלו. אבל אני שמח להודות שמי שעושה את ההצגה הוא יעקב כהן. אני והקהל - רגילים לראות אותו על הבמה כשהוא נותן לעצמו להיסחף להגזמות. לשמחתי, בהצגה שראיתי הוא היה מאופק, מאורגן והצליח להפליא להפיק מחלקה האחרון של ההצגה את עלבונם של כל האידיוטים שבעולם.

הייתי כמעט אומר, שהוא הצליח להצדיק את העלאת המחזה הזה במסגרת הזאת. אבל גם אם זה כך, כשאני חושב מה אפשר היה להפיק מהכשרון שלו בחומר ראוי יותר, לבי נחמץ מההחמצה ומהבזבוז.

מיכאל הנדלזלץ. "הארץ". 12.09.2010