ליל הקסמים (כובע)

  • הצגה מספר: 222
  • הצגת בכורה: 30/10/1966
  • מספר הצגות שהועלו: 51
ליל הקסמים (כובע)

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

ליל הקסמים
מאת: סלאבומיר מרוז'ק
תרגום:שולמית הראבן
בימוי:ראובן מורגן
תפאורה ותלבושות:עודד פלג                       

המשתתפים:

קולגה: שמואל סגל 
קולגה יקר: שרגא פרידמן 
דמות שלישית: ברוריה אביעזר                 

שני פקידים ממשלתיים שהבדלי הדרגה בינהם קטן מאוד - אבל קובע,  שוהים יחדיו בחדר בבית מלון ומשתדלים לשמור על עקרונות הנימוסין והחברות. אך חלקלקות הנימוסין נפגמת כאשר בשעות הקטנות של הלילה מופיעה בחדר  דמות מסתורית. שני הגיבורים נגררים לתוך חלום בלהות המורכב מניחושים והגיון הפוך, כאשר הדמות המסתורית שנכנסה לחדר אינה מתקבלת  על הדעת לכן היא חייבת להיות תוצאה של החלום. אך נשאלת השאלה העיקרית : מי הוא החולם ? ועל מי חולמים. הדרך היחידה להחזיר את הסדר על כנו וצלילות הדעת - הוא הסכם הדדי להשמיד כביכול את המסמכים ולהכחיש את מה שהיה.   כאשר התרחשויות אמיתיות אינן הולמות את האידאולוגיה - העובדות יוצאות מנוצחות.  

 

כובע
מאת: יאנוש קראשינסקי
תרגום: שולמית הראבן
בימוי: ראובן מורגן
תפאורה ותלבושות: עודד פלג  

המשתתפים: 
קוזמה: שרגא פרידמן
אולש: שמואל סגל
הסוהר: ישראל רובינצ'יק       

קוזמה ואולש נידונים למוות על רצח שבצעו לפני שנים. אולם, הם מצליחים לדחות את ביצוע פסק הדין, ע"י כך שהם מתוודים כל הזמן על רציחות נוספות. בעקבות כל ווידוי, צריך לערוך חקירה חדשה - משפט חדש ושישים יום חייבים לחלוף ממתן גזר הדין ועד ביצועו.    

תמונות מהצגה

סרטונים

ביקורות

"שרגא פרידמן ריתק אותנו לכל אורך "הכובע". לא קרה לו כדבר הזה מאז 'סוף המירוץ'. הוא היה גנגסטר ערמומי, מגושם ושנון כאחד. הסאדיזם שלו והמזוכיזם של חברו, שמואל סגל, היוו ריקמה אורגנית אחת. התפאורה של עודד פלג תאמה את אווירת דמדומי המוות המרחפת כאן על הכל.

לשבחו של הבמאי ראובן מורגן והשחקנים כאחד, יאמר שהם ברחו מן ההבלטה המופרזת של התנועות והמשחק והכל היה מאופק.

דב בר-ניר. "על המשמר". 18.11.66

"ליל קסמים" של סלאבומיר מרוז'ק עושה עליי רושם של יצירה בלתי בשלה בכל המובנים, אם כי ניכר בה כשרון רב. לעומת "כובע", אין "ליל קסמים" מציע רבות. על כל פנים לא ברמה דרמטית-פסיכולוגית. ההצגה עולה איפוא ויורדת בהתאם לרמת הטקסטים.

הבמאי מורגן לא רק מבין במה העניין, אלא הוא גם מתלהב מעבודתו. שני השחקנים של הערב, שרגא פרידמן ושמואל סגל : במערכון הראשון "כובע" הם תואמים את תפקידיהם. סגל השקט והנכנע ופרידמן הרועש גועש - הם צמד חמד המעורר סלידה וחמלה גם יחד. ב"ליל קסמים" יורד המתח. פרידמן וסגל מרגישים "בחופשה" ומשחקם דליל יותר, בדרני יותר ובהחלט פשטני. ערב מהנה, הנאה של תרבות. יש צורך לערוך מזמן לזמן ערבים כאלה בתיאטרון רציני

זאב רב-נוף. "הפועל הצעיר". 15.11.66