שמשון

  • הצגה מספר: 241
  • הצגת בכורה: 01/03/1969
  • מספר הצגות שהועלו: 16
שמשון

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

מתוך המחזה:  שמשון: לכל אדם בארץ הזאת יש סיפור משלו, סולם צבעים משלו. כאשר עיני עצומות קיימת בי האשליה שעדיין אינני עיוור. קרב ברמה הסורית לא היה מעולם ולא היה הטנק בוער, הטנק הבוער במלחמת ששת הימים ברמה הסורית.  בעוד שבוע אקבל כלב מחונך, מקל צבוע לבן כבר יש לי. לאן בעצם מוביל הכלב את העיוור? לפעמים מתוך הרגל אני מרים את ראשי ומביט בראי בשעת הגילוח והראי מחזיר לי את פניי שאינני רואה אותם. כאשר מאבדים עין זוכים בכלב, במקל.   בבית-החולים קראה לי תמר מתוך התנ"ך על פרשת שמשון... החברה במיטות חשבו שזו הלצה לא נורמלית. גם אני צחקתי. לעיתים אני חושב ש...שאין טעם... שאולי כדאי היה... או אולי אפשר היה להשכיב את את הזכרונות לישון כאילו לא היו... אבל אני זוכר את הקולות, את צבע האש. זוכר את הזעקות...    

תמונות מהצגה

ביקורות

"המחבר עושה כאן מעשה בל יעשה. הוא מנצל פירורי הווי רגיש למטרות זולות. הוא מנסה להעלות לפנינו אנשים וחוויות ממלחמת ששת הימים תוך רדיפת אפקטים ולצערינו תוך חוסר יכולת עיצוב דרמטית תיאטרונית. המשפט הטוב הנועל את ההצגה הוא : "לכל אדם בארץ הזאת יש סיפור משלו". אולם אין המחבר מסוגל לגולל אף סיפור אחד מששת הדמויות שהוא מעלה על הבמה.

דוד לוין מגיש לנו את המחזה הלא מקורי בצורה מקורית ומעניינת על במה חשופה, המכבידה על הצופים ועל השחקנים כאחד. אין הוא אשם שלא ניתן לו מחזה.

ד"ר אמיל פויירשטיין. "הצופה". 28/03/1969