ליל העצמאות של מר ישראל שפי

  • הצגה מספר: 269
  • הצגת בכורה: 13/01/1972
  • מספר הצגות שהועלו: 106
ליל העצמאות של מר ישראל שפי

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

הזמן: מלחמת ההתשה. ישראל שפי, מורה ומחנך בסמינר למורות ואשתו חנה דואגים לבנם החייל, אלישע, ומקווים שיגיע לחופשה קצרה לכבוד יום העצמאות. במהלך ליל החג  צפות ועולות הזיותיו של ישראל שפי, אשר מעמידות את ערכיו במבחן ומטשטשות את ההבדל בין מציאות לדמיון.  

במחזה זה מנסה אברהם רז לעצב ולממש את העומס הרגשי המוטל על כתפי אבות ובנים בישראל. שני דורות המטלטלים כל אחד לפי דרכו בין תשוקות חיים לכיסופי מוות, בין שמחת העצמאות לעייפות ממנה. העצמאות נושאת עימה את המלחמה, והמלחמה נעשתה מקור אין סופי של מוות והמוות יצר את העייפות מן העצמאות ומן העימות המתמיד עמו.        

תמונות מהצגה

ביקורות

"אברהם רז המחזאי הצעיר שנקטף באיבו, ממשיך לדבר אלינו מקברו. אחר הנצחון של "לא ביום ולא בלילה", עדים אנו להתחלת מסע נצחון חדש. המחזה שלפנינו מלא סמליות ואקטואליות כאחד, חושף בעיות קבועות בחוש דרמטי בטוח. מדברים כל הזמן על המחזה המקורי ואף מעניקים מלגות לקידומו, ובסופו של דבר אינו מגיע לבמה. והנה לפתע מתבשרים אנו שאמנם יש מחזה מקורי וטוב ברמה בינלאומית.

סוף סוף הצליח מחזאי ישראלי צעיר להעלות חלק מבעיותינו עך הבמה, בצורה ספרותית ודרמטית כאחד. ייתכן שקשה להפריד בין המחזה לבין ההצגה והננו זוקפים חלק מהישגי הבימוי והמשחק המצויינים על חשבונו של המחזה. על כל פנים, היה זה אחד הערבים המהנים בתיאטרון דבר שהפך אצלנו לעורב לבן.

זוהי עבודת בימוי ראשונה של אשרוב שהסתכן לא רק בכך, אלא נטל על עצמו סיכון נוסף בשעה שגם השתתף כאחת הדמויות המרכזיות במחזה הקאמרי שבו ארבעה משתתפים בלבד. יש לציין בסיפוק שאשרוב עמד יפה בסיכון הכפול והצליח הן כבמאי והן כשחקן.

משחקה של ליא קניג, ראוי הפעם למחמאות מיוחדות. זו שחקנית מבטן ומלידה. היה עליה לעצב דמות ישראלית טיפוסית. משחקה המדוייק והקולע, עמוד תווך של ההצגה ורק בגללו כדאי הביקור בהצגה. בסיכום : ערב מהנה, מעורר מחשבות ומשקף את ההווי שלנו. מחזה טוב, בימוי מצויין ומשחק מעולה.

ד"ר א. פויירשטין. "הצופה". 8.02.72

"מחזה ישראלי, כפי שרצינו שייכתב ויוצג : משקף אותנו, "שיקוף" פנימי רב רבדי ומימדי.

דב בר-ניר. "על המשמר". 7.2.1972