הרובע העתיק

  • הצגה מספר: 338
  • הצגת בכורה: 25/09/1980
  • מספר הצגות שהועלו: 77
הרובע העתיק

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

המחזה ממוקם ברובע הישן של ניו-אורלינס, לואיזיאנה, עיר שנשמר בה הרובע העתיק הצרפתי. בפנסיון מעופש המנוהל ע"י שתיינית מזדקנת הסובלת מאמנזיה, מהלכות נשמות גלמודות מכל הסוגים, מאכולי חולי, דרך אכולי סטיה מינית ועד לאכולי רעב ממש: מעבר לקיר מתגורר הומוסקסואל חולה שחפת, מעבר למסדרון גוססת נערה ממחלה חשוכת מרפא עם חבר נרקומן ופושע, ובקומה העליונה גרות שתי ישישות עניות ותמהוניות. בתוך כל אלה עולה דמותו של אמן צעיר, בן דמותו של המחזאי, אמן כפייתי, המנציח את חיוויותיהם של שכניו  באמצעות האזנה לשיחותיהם .   

הרובע העתיק הוא יצירה אוטוביוגרפית בה בוחן טנסי ויליאמס במבט לאחור את נוף נעוריו, את סביבתו האנושית ואת סטיותיו.  

תמונות מהצגה

ביקורות

"נדמה לי שאפשר להגדיר את 'הרובע העתיק', מחזהו האחרון של טנסי וויליאמס כמין אנתולוגיה של דמויות ומצבים שהופיעו במחזותיו הקודמים. המחזה אינו יכול להיחשב ליצירת מופת. רחוק מזה. אך בבימויה של עדנה שביט הוא מצליח להשרות עליך הרגשת מועקה כבדה המלווה אותך גם אחרי שעזבת את האולם. בתפאורתו הסוגסטיבית של משה שטרנפלד המשרה אווירה אותנטית מאוד של הסביבה שבה מתרחשת העלילה, נעות הדמויות כצלליות ממשיות מאוד שמעלה באוב הסופר הצעיר החוזר אחרי שנים למקום הזה.

מרים זוהר מפגינה כאן שוב את כשרונה המגוון בגלמה דמות שהתפרצויות ואיפוק משמשות בה בעירבוביה, דמות מצויירת בגוונים של ייאוש, המשרים הרגשת בדידות קשה. גישתו של אלכס פלג לדמותו של הסופר אינה ברורה לכל אורך ההצגה. יש לו הברקות לא מעטות. שתי דמויות נפלאות הן הזקנות הצרפתיות שירדו מגדולתן, שמשחקות עדה טל ושושנה דואר. שתיהן מצויינות, ובעיקר עדה טל בדמות הישישה המקפצת, המפוחדת. הופעותיהן משרות מעט הומור על הבמה ועם זאת הן נוגעות ללב.

ישראל רובינצ'יק מיטיב לשחק את דמותו של הצייר החולה בשחפת. סנדרה שדה כנה מאוד בתפקיד ג'יין חולת הלוקמיה.

חוה נובק. "דבר". 16.10.1980

"צוות בראשותה של הבמאית עדנה שביט, דאג לחלץ את המחזה ממצוקתו. הבמאית הצליחה ליצור אוווירה ש'עוברת אל הקהל' כשהיא מסתייעת בכך בצורה הטובה ביותר,בתפאורה ובתלבושות של משה שטרנפלד, במוזיקה של פולדי שצמן ובתאורה האפלולית משהו של נתן פנטורין הנותנת משנה תוקף לאווירה המיוחדת של ההצגה. אך בראש ובראשונה 'הרובע העתיק' הוא הצגה של שחקנים. מרים זוהר, מצויינת בתפקיד מיסיס ווייר.

אלכס פלג מבריק לא פחות ממנה ומשכנע בתפקידו כשהוא מציג את דמותו הרופסת של הסופר בצעירותו. ישראל רובינצ'יק בתפקיד הדייר החולני, עושה את אחד מתפקידיו הטובים ביותר. אך מעבר לתפקידים המרכזיים, בולט הישגה של הבמאית עדנה שביט בתפקידי המשנה של ההצגה. פנינה פרח כמשרתת הכושית גרסי, ובעיקר שושנה דואר ועדה טל, כשתי ה'גראציות' הקשישות, גונבות בכל גיחה לבמה את ההצגה מעמיתיהן לצוות.

יעקב בר-און. "להיטון". 16.11.1980