המפקח בא

  • הצגה מספר: 479
  • הצגת בכורה: 18/11/1995
  • מספר הצגות שהועלו: 33
המפקח בא

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

כשנאספים בני משפחת ברלינג לחגוג את אירוסי הבת שילה, הם אינם יודעים עד כמה ישנה האירוע את חייהם. אל ביתה של המשפחה האמידה מגיע המפקח גול מהמשטרה המקומית, המודיע על התאבדותה של נערה צעירה באותו לילה.

כך נפתח מחזהו הנודע של ג'יי.בי.פריסטלי, הסוחף מאותו רגע את הצופה למסע בלשי ומוסרי מרתק, הבוחן את האחריות החברתית והמעורבות האישית של כל אחד מאיתנו המשפיעה על חייהם של האחרים.

תמונות מהצגה

ביקורות

"הביצוע של תיאטרון 'הבימה' הוא מיומן ומקצועי מבחינת איכות הפקה הבמתית של המחזה הנתון על סגולותיו ומגבלותיו. הבמאי שמואל וילוז'ני עיצב את ההצגה כסיפור מתח מרשים תוך איפיון מדוייק ונקי של הטיפוסים והיחסים המשפחתיים ביניהם. התפאורן בוקי שוורץ העמיד על הבמה מעין בית דמוי קונכיה סמלית המתפרק עם הסיום כמו הצביעות והאשליה של גיבורי המחזה.

"יהודה אפרוני היה ארתור ברלינג משכנע. שלמה בר-שביט היה מפקח גול מצויין. דינה דורון כסיבל ברלינג הציגה משחק טוב, אמנם לא כל כך ליידי לונדונית, אבל גם פריסטלי אינו אוסקר ווילד, ותל אביב כידוע, אינה לונדון. בעיקר כדאי לציין את שלושת הצעירים - עמי ויינברג, ירון מוטולה ורמה מסינגר.

בן-עמי פיינגולד. "הצופה". 21.12.1995

"מהתלה מפורסמת של פריסטלי שבסיסה הוא מעין מותחן, שאינו אלא בדיחה מתארכת. המפקח שבא לחקור משפחה בורגנית מהוגנת בדבר איזו התאבדות, מגלה שלכל אחד מבני המשפחה יש נגיעה כלשהי לאותה התאבדות. הבמאי שמואל וילוז'ני מביים את הבדיחה הזאת ברצינות תהומית ללא קלילות או קריצה. השחקנים עושים כולם עבודה מקצועית, אך אין במשחקם שאר רוח, להוציא את התפרצויות הזעם של ירון מוטולה בתפקיד הבן הצעיר.

אליקים ירון. "מעריב". 15.12.1995