הקיץ של אביה

  • הצגה מספר: 485
  • הצגת בכורה: 14/03/1996
  • מספר הצגות שהועלו: 98
הקיץ של אביה

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

הצגת היחיד של גילה אלמגור, שעובדה על פי ספרה והפכה להצלחה בימתית וקולנועית בינלאומית, מגוללת את סיפורו של קיץ אחד בחייה של ילדה, בתה של ניצולת שואה, בראשית ימי המדינה. הילדה אביה מתחנכת במוסד ילדים בשל מחלת אמה. היא מגיעה לשכונה בה גרה האם, פגועת הנפש, לבילוי של חופשת הקיץ, אלא שהקיץ הזה הופך לקשה ביותר: היא מתמודדת עם סיוטי האם ועם סביבה קשה ומתנכרת, עם השכנים שאינם מבינים את הרקע למצוקות האם ואינם רגישים לכאבה של הילדה.   ילדותה של אביה נגזלת ממנה בשל מחלת האם, אך הקיץ הקשה הזה הופך בסיומו לכור היתוך ממנו תצא הילדה חזקה ומחושלת. זהו סיפור של מאבק להישרדות נפשית וחומרית של קרבנות השואה, שהפכו שוב לקורבנות בארץ שהיתה אמורה לשמש להם מקלט וחוף מבטחים.

תמונות מהצגה

ביקורות

"הקיץ של אביה' הוא עיצוב לבמה של ספר אוטוביוגרפי שכתבה גילה אלמגור, המבוצע על ידה בהצגת יחיד שבה היא מספרת את סיפור ילדותה כבת לניצולת שואה אלמנה שדעתה מתמוטטת עליה בחברה הסגורה של מושבה ישראלית בראשית שנות המדינה. זהו אחד מביצועיה המעולים של גילה אלמגור - מאופק, מעודן, מלא כאב הנשלט ביד ברזל, אמיתי מאוד, נטול כל סנטימנטליות ורחמים עצמיים.

זהו ביצוע המעורר כבוד לשחקנית ולילדה שעמדה במבחן האכזרי המוצג כאן, ויצאה מנצחת. הביצוע המבויים בתואם וברגישות רבה על ידי איציק ויינגרטן, מראה באיזו מידה נשתכללו והוקצעו במשך השנים כישוריה של השחקנית, יכולה לייצג על הבמה מגוון שלם של דמויות על ידי שרטוט מהיר וחסכוני של קול, העוויה ומחווה.

בועז עברון. "ידיעות אחרונות". 13.5.1987