העז או מי זאת סילביה

  • הצגה מספר: 587
  • הצגת בכורה: 09/07/2005
  • מספר הצגות שהועלו: 153
העז או מי זאת סילביה

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

בשבוע בו זוכה ארכיטקט מפורסם בפרס יוקרתי ובחוזה נכסף לבניית עיר העתיד, בשבוע בו הוא חוגג את יום הולדתו ה-50 , הוא מתוודה בפני חברו הטוב (שממהר להלשין לאשתו) על הרומן יוצא הדופן שהוא מנהל עם – לא ייאמן – עז מסוימת העונה לשם סילביה. הגילוי המכאיב והמרעיש מפר את מה שנתפש עד לאותו רגע, כאידיליה משפחתית, ומאלץ את כל הנוגעים בדבר לבחון מחדש את ערכיהם, את דעותיהם ואת האני מאמין שלהם.

המחזה, שזכה בפרס ה"טוני" ובפרס תא המבקרים, נותן לכל אחד מאתנו הזדמנות לברר לא רק "מי היא סילביה" אלא מי אנחנו ומה אנחנו.

 

תמונות מהצגה

ביקורות

"המחזה של אדוארד אלבי זוכה כאן לביצוע מהוקצע ומרגש, גם מעבר לפרובוקציה שבלב המחזה. חנן שניר, במאי ההצגה, עימעם את הפסיכולוגיזם החברתי שמקיף אדם שסטה מן הנורמות והבליט את הקרע המדמם באמון בין בני הזוג ואת חוזקם הבלתי תלוי של אהבת אב לבנו, כש'הטבואים' הולכים בסך ומתנפצים תרתי משמע.

לילאן ברטו באחד מתפקידיה הגדולים מעניקה ביצועים סוחפים מאוד, טבולים בסרקאזים מבעבע, שזורים במונולוגים נפלאים של מושונוב. מי שפורח בהפקה הזאת הוא אלכס אנסקי בתפקיד מקסים, מצחיק ומדוייק, מציג את פניו האמיתיים של החבר הבוגדני - תככן ורכלן שזכה שתיפול לידיו פיסת בשר רוטטת של עז לחגוג סביבה. התפאורה של אלכסנדרה נרדי מקסימה.

עידוא דגן. 9.07.2005

"זו בעיקר הצגה של שניים : מוני מושונוב בתפקיד מרטין, מרוכז בפיזור שלו, חסר ישע בכאב שלו, נחרץ באהבה לאשתו ולעז וחסר אונים. ומולו ליליאן ברטו, סערת רגש שאינה מחמיצה את האירוניה המרה. והיא גם אומרת בהצגה את המילה האחרונה : אדם או בהמה, מילת המפתח היא אהבה. ובסופו של דבר, אדם או בהמה, עזה כמוות אהבה וקשה כשאול קנאה.

מיכאל הנדלזלץ. "הארץ". 9.07.2005