החשבון האחרון

  • הצגה מספר: 37
  • הצגת בכורה: 14/06/1936
  • מספר הצגות שהועלו: 6
החשבון האחרון

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

ד"ר ליאופולד לובלסקי, רופא זקן בן תשעים, קצין פולני לשעבר חייל בצבא הצרפתי בפיקודו של נפוליאון, מרגיש שמתקרבת שעתו האחרונה.   מתעורר בו זכר יהדותו הרחוקה שטושטשה ונשכחה ממנו, מבניו ונכדיו ומתגבר עליו החשש שנכדיו ימסרו אותו לקבורה בכנסיה הקטולית ולא בקבר ישראל.   הוא מבקש מבתו תיאופליה שתקרא לידידו ד"ר רוזנטאל, רופא בבית החולים היהודי כדי לערוך יחד אתו את החשבון האחרון.   ד"ר לובלסקי נפטר. חברו רוזנטאל מקבל עליו לערוך למת הלוויה יהודית למרות התנגדות נכדיו שהתנצרו לא מכבר.   בעוד הנכדים מתעקשים להצטלב ולכרוע על ברכיהם, הנשמה היהודית מנצחת בקרב האחרון ולמת נערכת הלוויה וקבורה כדת משה וישראל .

תמונות מהצגה

ביקורות

"העובדה כשלעצמה - מחזה של נחום סוקולוב - מעוררת עניין. אמנם אין כאן כמעט מלאכת תיאטרון. המערכון ספרותי מאוד וכמעט דו שיח. אדם אחד מביע את רגשותיו, מספר את חייו, חי ומת על הבמה. אך העלילה הנפשית - על אף היותה קשורה בתוכן שעבר זמנו ותמימות מסויימת נודפת הימנה - חיה מאוד, אנושית מאוד, טהורה, מלאת הומור וטראגיות, נוגעת עד הלב. ונעים מאוד לאוזן לשמוע שפה עברית כזאת את שפתו של סוקולוב מעל הבמה.

ברטונוב בתפקידו של דקטור לובלסקי הצליח למסור את כל בני הגוונים של תוגה, כאב, ייאוש והומור שברומנטיקה של זיקנה. גם קלצ'קין שיחק את תפקידו הקטן בטון עצור וסימפאטי.

לאה גולדברג. "דבר". 16.06.1936