בסבך המשפחה

  • הצגה מספר: 54
  • הצגת בכורה: 25/07/1940
  • מספר הצגות שהועלו: 24
תוכניה
בסבך המשפחה

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

בני הזוג דרין עומדים להתגרש. האב, מרטין כימאי במקצועו והאם, ריטה העוסקת בצילום מוצאים נחמה בזרועות אחרים: למרטין קשר רומנטי עם גיזלה ולריטה עם ד"ר ויגר. בתם, הילדה, מתמודדת עם המצב בעזרת עוזרת הבית וחברותיה התומכות בה.  

גיזלה מעודדת את מרטין לזנוח את עברו ולחיות עימה. בביתה מופיעה הלגה הדורשת ממנה שתעזוב את אביה כדי שישוב לחיות עימה ועם אימה. ד"ר ויגר משדל את ריטה להינשא לו ומבטיח סדורים משפטיים ביחס לבתה, עתידה וחינוכה. האם משתדלת בכל כוחה לשמור על הלדה אצלה. כאשר מופיע האב לפגוש את בתו, היא מונעת את פגישתם וגורמת להילדה דווקא לפגוש אותו.  

חברותיה התומכות מסדרות להילדה פגישה עם אביה בבית קפה. הילדה מספרת לו על מערכת היחסים בין אמה וד"ר ויגר והוא אוסר עליה לחזור לאימה, למרות שבמשפט הגירושין, השופט פסק לטובת האם. גורלה של הבת נתון בידי השופט וסעיפי החוק הפורמליים. הילדה משתדלת לא לגלות לו דבר על מצבה המשפחתי. הילדה עדיין נמצאת אצל אביה למרות שעדיין אין הכרעה משפטית בעניין. המלחמה בין הצדדים הולכת ומתחדדת - עד שהילדה נעלמת ואיש אינו יודע לאן.

תמונות מהצגה

ביקורות

"בסבך הרפרטואר הציגה 'הבימה' את 'בסבך המשפחה'. תיאטרוננו הלאומי גילה איזה רצפט האומר שאם מציגים בעונה אחת מחזה פוליטי אקטואלי, מחזה גלותי עצוב או עליז, מחזה הסטורי "גדול" אזי יש רק להוסיף מחזה חברתי אקטואלי והעונה תהא מוצלחת בהחלט. ומכיון שרצפט זה אינו נכתב לפי דיאגנוזה מדוייקת אינו הולם פשוט את המחלה ואינו מרפא אותה.

ואם שמחים אנו לציין את ההצגה הזו למרות הכל, נעשה זאת אך ורק בגלל משחקה של חנה הנדלר שהפתיעה את הצופים והמבקרים כאחד. ראינו שחקנית חדשה לגמרי שבצעה את תפקידה המסובך בכל המובנים - בחן, בכשרון, בתמימות. בימויו של אברהם ברץ מצטיין בטון טבעי, נקי מהגזמות. תרגומו של יעקב הורביץ כולו הווי. נזכיר לבסוף שוב את שמה של ... שחקנית חדשה : חנה הנדלר.

ד"ר אמיל פוירשטיין. "הצופה". 15.08.1940

את הדמות המרכזית של המחזה, הילדה, שרטטה חנה הנדלר בכשרון משכנע והגיעה לידי הצלחה גדולה. הומור וטראגיות קלות דעת וסבל פנימי, ילדה ובוגרת - כל זה נתמזג במשחקה המרתק לשלמות.

נ. בן אשר. "במעלה". 15.08.1940