אדון פונטילה ומאטי משרתו

  • הצגה מספר: 181
  • הצגת בכורה: 14/01/1962
  • מספר הצגות שהועלו: 14
אדון פונטילה ומאטי משרתו

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

העלילה המתרחשת בפינלנד של שנות העשרים, מתארת  סדרת אפיזודות הפכפכות בחייו של פונטילה העשיר.  פונטילה הוא בעל אחוזה עשיר המכור לטיפה המרה. כאשר הוא משתכר, הוא מתיר כל רסן ומרשה לעצמו אפילו להראות ידידותי ואנושי. כשהוא מתפכח, מתגלה דמותו האמיתית - רע לב, גס ואנוכי.  
כך הוא מתנדנד בין שני הקטבים כשהסובבים אותו הם ככדור משחק בעיניו ונתונים בידו לשבט או לחסד. כשהוא שיכור הוא שוכר פועלים לאחוזתו, מארס אותן עם בנות הכפר, מפר את אירוסי בתו עם פקיד משרד החוץ ונותן אותה למאטי נהגו.כשהוא מתפכח - מפטר את פועלי האחוזה, משליך מביתו את בנות הכפר ומפייס את פקיד משרד החוץ.  
בסיום מחזה אנחנו נוכחים לדעת שפונטיל לא השתנה וממשיך לנהוג בדרכו הלא יציבה. מאטי, נהגו-משרתו, אינו יכול לשאת יותר את היחס המזוייף של אדונו ומחליט להפנות לו עורף.

תמונות מהצגה

ביקורות

"ברכט לא החשיב במיוחד את עלילת "האדון פונטילה" שהינה שדופה ושקופה לכל אורכה. הוא הסתפק כיוצר, בתפקיד של תעמלן אשר נעזר בתחבולותיו של בדרן. אולם הבידור המוצג במחזה זה מבדר על פני השטח בלבד. חסרה בו אותה נקודת קונטרה פונקט - נקודת הטראגיזם הטמון מתחת לבידור - ההופכת, למשל יצירה אחרת של אותו מחזאי, את "אופרה בגרוש" לחיזיון שטעמו לא פג.

נקודות האור המעטות בהצגה זו, הבהבו בעיקר בתחום המשחק. שרגא פרידמן הפך שוב כמו בכמה הצגות אחרות בזמן האחרון, תפקיד קטן לפנינת הערב. נעים היה לראות גם את אהרון מסקין בדמות אדון פונטילה, גבר מקסים במלוא אונו בגילויי השכרות שלו. הפתעה נעימה הייתה הופעת הבכורה של ליא קניג על קרשי "הבימה" בתפקיד אווה, בתו של פונטילה. שחקנית עולה חדשה זו, הפגינה שליטה מצויינת בטקסט ואם כי משחקה היה מכוון בעיקרו כלפי הקהל - הרי הצופים אכלו מידיה בתיאבון כל אשר הגישה להם.

נחמן בן-עמי. "מעריב". 18.01.1962

המחזה אינו הצלחה, אך גם אינו כשלון. יש בו מן המיזוג של שעשוע ואמת מסויימת המושכים, ויש בו מן הטפל והגיחוך הדוחים. גם אריכתו היתרה פוגמת. לעומת זאת מן הדין לציין, את המשחק המעולה של השחקנים הנושאים בעול התפקידים הראשיים : מסקין, קלצ'קין, פרידמן. ליא קניג, כבתו של בעל האחוזה, שחקנית עולה חדשה המופיעה לראשונה על הבימה העברית - גורמת לנו הפתעה נעימה, הן בדיקציה הטובה והן בהופעתה ויש לקבל פניה בברכה חמה.

י. צופה. "הפועל הצעיר". 23.01.1962