העונה הבוערת

  • הצגה מספר: 225
  • הצגת בכורה: 18/01/1967
  • מספר הצגות שהועלו: 34
העונה הבוערת

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

 מבוסס על המיתוס התנכ"י של איוב, וגיבוריו הראשיים הם איוב ומשפחתו. המחזה מתחיל במקום שבו מסתיים הסיפור התנ"כי. לפיו, איוב שוקם וכל רכושו חזר אליו כפל כפליים.   עלילת "העונה הבוערת" מתרחשת עשרים שנה לאחר האסון שכביכול נשכח. איוב שוב בעל אחוזה ולמראית עין הכל מתנהל למישרין, אולם מתחת לפני השטח קיימים זרמים המאיימים שוב על קיומה של המשפחה הזרה בארץ עוץ.   זרמים אלה מתפרצים לבסוף וממיטים על איוב שואה שניה.   משום שרקע המחזה הוא מודרני , "ארץ עוץ" האלמונית יכולה להיות כל ארץ באירופה או בחלק אחר בעולם, שבה משפחה נוכרית חיה באשליות ומוקפת אווירה של איבה וחשדנות.  

תמונות מהצגה

ביקורות

"מחזהו החדש של אהרון מגד הוא אלגוריה על היחסים בין ישראל לגרמניה.'העונה הבוערת' באה כפי הנראה לציין את ההשתקעות שלנו בעולם החומר עד שאין אנו חשים בסכנה המרחפת על ראשינו. עצם קיום היחסים עם בני מרצחים, שאלת השילומים, שאלת החיטוט בפצע שכמעט הגליד באמצעות העמדת הרוצח לדין ועוד כיוצא באלה שאלות יסוד. בסיכום זהו מחזה שנולד מתוך כוונות טובות. אם לשפוט אותו לא באמת מידה אמנותית אלא מתוך ההכרה שלתיאטרון יש אמנם גם שליחות ציבורית חברתית, כי אז יש לה להצגה זו זכות קיום משלה.

אהרון מסקין עיצב את דמותו של איוב במונומנטליות פטריארכלית שמנעה מאיתנו כל אפשרות להזדהות עם דמותו במישור האנושי. משחקם של רפאל קלצ'קין, שושנה דואר ולורה סהר היה מבחינה זו חם יותר, בעיקר משום שניסו לעצב דמויות חיות ואנושיות. הוא הדין גם בישראל רובינצי'ק.

אליקים ירון. "היום". 23.01.1967