השקרן

  • הצגה מספר: 255
  • הצגת בכורה: 21/11/1970
  • מספר הצגות שהועלו: 64
השקרן

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

הצעיר ליליו, בנו של פנטאלונה, חוזר לונציה עיר מולדתו אחרי היעדרות של עשרים שנה. שרמנטי, חביב ושקרן מטבעו, הוא מתחיל בהרפתקת אהבים עם שתי עלמות, שמתברר שהן בנותיו של דוקטור באלנציוני.   כדי לעשות עליהן רושם, מציג ליליו את עצמו בפניהן כמרקיז. משרתו, ארלקינו, הרוצה לחקות את אדונו, מחזר אחרי קולומבינה, משרתת העלמות. אבל לשתי גבירותיה הצעירות ישנם אהובים, פלורינדו ואוטביו, הראשון תמים והשני סוער וקנאי.  

בלי לדעת על הרפתקת בנו, מחליט אביו יחד עם אביהן של העלמות לחתן את ליליו עם רוזאורה, בלי שליליו ידע שמדובר ברוזאורה. לפתע, נודע לדוקטור על הרפתקאות ליליו - והוא מעניש את הבנות, דבר המצער אותו מאוחר יותר בחושבו את אוטוביו התמים לשקרן. באותו הזמן מנסה ליליו, שהתאהב בינתיים ממש ברוזאורה לשכנע את אביו לזנוח את רעיון נישואיו, מפני שכאמור לא עולה על דעתו שהמועמדת להיות אשתו היא רזאורה. לכן, הוא מספר לאביו שהוא כבר נשוי לאשה מנאפולי.  

בינתיים מקבל אביו מכתבים המוכיחים שליליו אמנם התחתן כבר, אבל לא בנאפולי אלא ברומא. ליליו נאבק בכל כוחו, בתסבוכת של שקרים, כדי לקבל את רזאורה, אבל כל מאמציו עולים בתוהו, ועליו להשלים עם גורלו ולהשאר בעלה של קליאוניצ'ה, אשתו מרומא, בזמן שפלורינדו זוכה בידה של רוזאורה, אוטוביו מקבל את ביאטריס וארלקינו את קולומבינה.  

תמונות מהצגה

ביקורות

"באמצע המאה ה - 18 החליט קרלו גולדוני להחיות את סגנון הקומדיה דל-ארטה. הוא נטל את הדמויות והלביש עליהן עלילה מגובשת, מחזה שדן בנושא אחד ומלגלג על טיפוסים ומנהגים שונים. ההצגה ב'הבימה' היא קלילה, נחמדה, צבעונית מאוד עם תפאורות יפות של לידיה פינקוס-גאני.

יהודה אפרוני מצויין בתפקיד הסוחר פנטלונה, אברהם רונאי מצחיק מאוד בתפקיד הרופא, ישראל בידרמן שובה את לבנו כשקרן נחמד. מיכאל ורשביאק כארלקינו מגלם את תפקידו בתנועה קלילה ומשעשעת. אלכס קוטאי הוא המאהב הביישן. לסיכום : לפנינו מחזה משעשע, מעורר גלי צחוק, המגולם כהלכה ומעניק לנו קורת רוח

חוה נובק. "דבר לילדים".21.11.1970