קולומב

  • הצגה מספר: 262
  • הצגת בכורה: 19/06/1971
  • מספר הצגות שהועלו: 45
קולומב

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

מאדאם אלכסנדרה היא שחקנית גדולה האוהבת לשלוט על כל האנשים הסובבים אותה. היא משחקת על בימת התיאטרון ועל בימת החיים - בשבילה האנשים, בכל מקום, הם כלי משחק.  
ההצגה מתחילה עם כניסתה של אלכסנדרה לבמה. היא לבושה בכל הדרה ומלווים אותה משרתים כנועים הממהרים לטפל בה - החל מצפורני רגליה ועד שיער ראשה. למאדאם אלכסנדרה בן בשם ז'ולין - בחור טוב ותמים, אך חסר פרוטה. ז'ולין מתאהב בנערה פשוטה ויפה בשם קולומב ומתחתן עימה. לזוג נולד ילד ועתה חוזר הזוג לביתה של אלכסנדרה בתקווה שתעזור להם. האם אינה רוצה לשמוע כלל מבנה, לעומת זאת מוצאת חן בעיניה קולומב והיא לוקחת אותה תחת חסותה.  

ז'ולין מתגייס לצבא ומבקש מאחיו לשמור על אשתו. אבל בתיאטרון של אמו שולטת השחיתות. קולומב היפה והתמימה מוצאת עצמה במרכז העניינים, מוקפת במחזרים נלהבים. גם מאדאם אלכסנדרה משפיעה עליה בגישה החופשית שלה לאהבה ולחיים. היא מלבישה אותה בשמלות יפות ואפילו מסדרת לה תפקיד קטן בהצגה - קולומב הופכת לשחקנית. קולומב הפשוטה משתנה. היא בוגדת בבעלה עם אחיו ומנהלת רומנים עם שאר המחזרים שלה. רק סורֶט, המשרת הכנוע של מאדאם אלכסנדרה, שאינו מצליח בחיזוריו אחר קולומב - מודיע לז'ולין במכתב על המתרחש עם אשתו. ז'ולין מגיע לחופשה ומגלה שקולומב הפכה להיות אשה שונה לחלוטין מזו שעזב. לאחר שהוא מגלה כי ידוע לו הכל - מתוודה גם קולומב על מעשיה. ריב פורץ ביניהם ונראה שאין דרך אלא להפריד בין האוהבים. אולם המחזה מגיע לתפנית מפתיעה כשהוא יוצא לפתע מהתחום המציאותי ועובר לעולם הדמיון. המחזה מסתיים בחלום בו מנצחת האהבה התמימה והיפה. אבל מדובר בחלום, ובמציאות הדברים מתרחשים אחרת לגמרי.    

תמונות מהצגה

ביקורות

"הסיפור הבנאלי ממראה ראשון מצא בז'אן אנוי, מחזאי ומשורר ופילוסוף חיים. 'קולומב' אינו מחזה גדול ומסעיר בטראגיותו, אך יש בו תמונות כתובות בסגנונו הססגוני של מי שיצק מים על ידיו של השחקן הגדול לואי ז'ובא. ההצגה בויימה כהלכה ע"י אודור תומא. בתפקידה של אלכסנדרה ממלאת ליא קניג. היא משחקת טוב, אך לעיתים תכופות מטה את משקל יותר מדי לצד הברולסקי. בסה"כ שולטת אלכסנדרה זו של קניג על הבמה בחיוניות ארציותה וחוסר עקרונותיה.

עדה טל שיחקה יפה את תפקיד העוזרת, המלבישה של אלכסנדרה. דליה פרידלנד הייתה קולומב נחמדה, עצובה ותמימה בראשיתה ובוגדנית בסיטונות כעבור שלושה חודשי פרידתה מבעלה. אלכסנדר פלג עיצב תפקידו של משורר שייבש ליחו עם גילו. אך הוא מתעקש להשלות עצמו בכוחו כמפתה נשים צעירות. אליעזר יונג היה מנהל תיאטרון ואמרגן מתקבל על הדעת. בסה"כ יש עליות וירידות בשיטפה של ההצגה על הבמה. הצגה טובה, אנושית, מאלפת ומשכנעת.

ד"ר חיים גמז. "הארץ".1.07.71