תפוש את הגנב

  • הצגה מספר: 280
  • הצגת בכורה: 06/01/1973
  • מספר הצגות שהועלו: 50
תפוש את הגנב

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

מקס, גנב שלומיאל, נכנס דרך החלון לסלון משפחת קימל בתל אביב. בזמן שהוא מסתתר מאחורי הרהיטים עד מקס לשיחה בין דני, בנם הקיבוצניק של יפה ולונק קימל לבין רותי, מזכירתה של אמו ואהובתו. מסתבר שבאותה שעה עומדת מזכירות המפלגה לבחור ביפה כמועמדת לחברות בכנסת. דני מגלה לרותי שהבסיס עליו בנו הוריו את הקריירה הציבורית שלהם שקרי מייסודו: קיבוץ ישורון אותו ייסדו וממנו הגיעו לעיר הגדולה, אינו קיים כלל וכלל. רותי בורחת מהדירה ודני רץ אחריה  - בעוד יפה, האם, נכנסת. היא חושבת שמקס הוא ידידו של דני, דני חושב שמקס הגיע עם אמו. לדירה המשפחתית נכנס לונק. כעסה של יפה יוצא עליו כי בהצבעת מזכירות המפלגה התחלקו הקולות בינו לבינה שווה בשווה והוחלט לשגר את הזוג הביתה, שיחליטו ביניהם מי ילך לכנסת. דני מנסה לשדל את הוריו שלא ילכו לכנסת, כי אז ודאי יתגלה השקר על הקיבוץ הפיקטיבי. ההורים לא שומעים בקולו והוא עוזב את הדירה בכעס.

מקס שנשאר עם בני הזוג קימל, הופך להיות הקול הנוסף לו זקוק כל אחד מהם. יפה ולונק מנסים לצוד את לבו, מבלי לדעת שהוא יודע את האמת על "ישורון". כך הופך הגנב לחלק מהעלילה המשפחתית והמפלגתית ההולכת ומסתבכת.                  

תמונות מהצגה

ביקורות

"על הבמה שולטת שליטת יחיד ליא קניג בתפקיד העסקנית העומדת להגיע לפסגת הקריירה שלה כמועמדת לכנסת. ליא קניג שוצפת טמפרמנט ואישיות כובשת וכל רגע היותה על הבמה נוסח שפעת חיים סביב. שמואל סגל, המגלם את תפקיד בעלה - הנתון לשררתה כמובן - גילם דמות מאופקת וחיוורת יתר על המידה. נסים עזיקרי, בתפקיד מקס הגנב, מצליח להיות גם כעין מווסת של העלילה המשתובבת וגם נציגו של עולם תחתון דמיוני שהוא, לאמיתו של דבר, עולמו של השכל הישר. הוא עושה את תפקידו באופן רהוט ובחן שהם מסימני ההיכר שלו.

תמי ספיבק, גלמה בקלילות את הדמות הנלעגת של העיתונאית הנתונה ללא הרף במרדף אחרי "סקופ". ב'תפוס את הגנב' נראה כי סיסמתו של לפיד היא "תפוס את הקהל כפי יכולתך", והרבץ בו מנות צחוק כפי יכולת קליטתו. הקהל נתפס - והצחוק יצא לחופשי והצוחק מן הזולת, הלוא הוא ממילא גם צוחק מעצמו, וכך לומד לקח בדרך נעימה - ריפוי ע"י ציחוק.

נחמן בן עמי. "מעריב". 3.2.1973