היפוליטוס

  • הצגה מספר: 447
  • הצגת בכורה: 06/02/1993
  • מספר הצגות שהועלו: 40
היפוליטוס

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

בפתח ארמון תסאוס בעיר טרויזן מופיעה אפרודיטה אלת האהבה. היא מספרת על הדרך שבה זממה להעניש את בנו הבלתי חוקי של המלך, את היפוליטוס, על שהוא מואס באהבה ובנישואין, מעדיף את האלה ארטמיס, ופוגע כך בכבודה. המכשיר לנקמת האלה היא אשת המלך פיידרה. האלה גורמת לה שתתאהב עד שגעון בהיפוליטוס.

היפוליטוס נכנס עם משרתיו. הוא מזמר לאלה ארטמיס ומכתיר בזר את פסלה, אך אינו שם לב להזהרת המשרת שמציע לו לבל יפגע באלת האהבה. היפוליטוס פורש אל הארמון. האומנת מנחה את פיידרה חולת האהבה להינפש מחוץ לארמון. בעורמה היא מוציאה מפי האשה המתייסרת את הסוד שהיא מאוהבת אהבה אסורה בבנה החורג. האומנות חסרת המעצורים נוטלת את היוזמה, ובניגוד לרצון גבירתה, מחליטה לשמש כסרסורית ולתווך בין פיידרה להיפוליטוס. בדרך זו היא מקווה שפיידרה תבוא על סיפוקה ותתרפא. אלא שהיוזמה הזו כושלת.

פיידרה שומעת מבעד לדלת את צעקותיו של היפוליטוס המזועזע למשמע הצעות הזימה של האומנת. הבחור יוצא מן הבית ומשמיע נאום סלידה בגנות הנשים ונאפופיהן. בנאום זה הוא מביע צער על עצם קיום מין הנשים. פיידרה מסלקת בכעס את האומנת. היא מפחדת שמא היפוליטוס ילשין עליה באוזני בעלה, ובכדי להציל את כבודה ומדאגה לעתיד בניה, היא מחליטה להתאבד ולהשאיר מכתב בו תאשים את היפוליטוס במעשה אונס כלפיה.  

נשמעת צעקה מן הארמון. המשרתים מגלים שגבירתם תלתה את עצמה. תסאוס ששב ממסעו, מקונן על גווית אשתו. כשהוא מוצא את המכתב הצמוד לפרק ידה, הוא מנצל שלוש קללות שניתנו לו על ידי אל-הים פוסידון ותובע מן האל להמית את היפוליטוס. היפוליטוס עצמו, שנזעק לשמע הקולות, נדהם שאביו מאשים אותו בנסיון לאנוס את פיידרה ובאחריות למותה. אך מכיוון שהאומנת השביעה אותו לשמור את שיחתם בסוד, הוא נמנע מלספר את האמת  (וגם נשי המקהלה מנועות מלהגן עליו, מכיוון שפיידרה השביעה אותן שבועה דומה ).

ובכך פורק תסאוס את זעמו על בנו ומגלה אותו מתחומי ממלכתו. היפוליטוס יוצא לגלות, נוהג במרכבה, ומלווה בכמה משרתים. אחד מהם שב ומספר על האסון שאירע : ליד הגבול הגיח מן הים שור מפלצתי, הפחיד את הסוסים, הפך את המרכבה, והיפוליטוס נרמס למוות. תסאוס רואה במקרה ראייה לעונש הצדק שבא על בנו. אלא שהאלה ארטמיס מופיעה במפתיע, ומגלה לו שפיידרה שיקרה ושמתוך פזיזות גרם למות העלם.  

המשרתים מובילים את היפוליטוס הגוסס. האלה פורשת. הבן סולח לאביו המזועזע והמתחרט, ומת בזרועותיו.

תמונות מהצגה

ביקורות

"בימים שמרבית התיאטרונים מעלים על בימותיהם הפקות שהעתיקו מחוץ לארץ, מהווה ההצגה 'היפוליטוס' ב'הבימה' חוויה שוות ערך לשתיית כוס מים קרים בצהרי יום חמסין במדבר לוהט. הבמאית הצעירה אופירה הניג, לקחה על עצמה מטלה כבדת משקל ועמדה בכבוד כמעט במרבית דרישותיה. הטקסט השירי הנפלא של אוריפידס, בתרגומו המעולה של אהרון שבתאי, נשמע ברור ונקי מפי השחקנים והמשחק בדרך כלל מאופק ומופנם.

אשר צרפתי בתפקיד תזאוס, מרשים ביותר, הן בגבורתו והן בחולשתו. תפקיד קטן אך מעניין גילם עופר זוהר כשליח המספר למלך על אובדן בנו.

כרמית מירון. "זו הדרך". 5.03.1993

"אשר צרפתי כמלך תזאוס, גיבור המיתולגיה היוונית, מרגש במשחקו. ליאת גורן, הצעירה, כמלכה פדרה מדהימה בדמיונה לאורנה פורת בנעוריה, הן בחזותה והן באינטונציות של קולה החושני והחם. תחיה דנון היא האומנת הבוחשת בקדירה. הצפייה במשחקה גורמת תמיד להמון קונוטציות וממלאה במחשבות. גילי בן-אוזיליו, מעולה בסצינת סיום המחזה. רונית אלקבץ בתור אלת האהבה אפרודיטה יפה בצורה מדהימה. הצלחה נוספת לתיאטרון הלאומי.

"צפון העיר". 15.03.1993