מלינקי

  • הצגה מספר: 469
  • הצגת בכורה: 07/11/1994
  • מספר הצגות שהועלו: 16
מלינקי

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

עשרים ותשעה באוקטובר, 1956, ערב מבצע סיני, שמואל מלינקי, מפקד גדוד משמר הגבול האחראי על הכפרים במשולש, מטיל עוצר חמור על הכפרים שבפיקודו החל מהשעה חמש. אחר הצהריים. במסגרת קבוצת הפקודות הוא מורה לפקודיו כי "כל המפר עוצר יירה". בשבעה משמונת הכפרים בגיזרתו אין הפקודה מתבצעת כלשונה. בכפר קאסם, יורים השוטרים בדם קר בחמישים בני הכפר השבים מעבודתם בלי שידעו על העוצר. מלינקי שומע על האירועים ומפסיק את הירי.  

המחזה מתרחש משעת ראשית העוצר ובמשך היומיים שאחריו. לאחר הטבח ניצב מלינקי בפני עימות עם פקודיו שפעלו בדרכים שונות ובלתי צפויות, עם הפיקוד הגבוה שהפך אותו אחראי יחיד לאירועים, עם חוקר מצ"ח החושף בהדרגה את המהלכים שהביאו לטבח, עם קורבנות הטבח ועם מצפונו. בתמונת הסיום, 10 ימים מאוחר יותר, נחשף במפתיע מניע נסתר העומד מאחורי פעולותיו.  

"מלינקי" הוא מחזה בדיוני, המבוסס על אירוע היסטורי ידוע, אך אינו מחוייב לפרטי האירועים ולדמויות.

תמונות מהצגה

ביקורות

"מלינקי' מחזיר אותנו אל אחת הפרשות האפלות בהסטוריה של ישראל. 47 ערבים שחזרו מהשדה איחרו את שעת כניסת העוצר בכפר קאסם - ונטבחו. המחזה מעורר את השאלה שחוזרת ועולה בשנים האחרונות, האם מותר או חובה לציית לפקודה לא מוסרית ולא אנושית. המחזה הוא ארכני, מלא דברת ולעיתים קרובות פשטני. הבמאית עדנה שביט ניסתה להתגבר על הבעיות במחזה על ידי שימוש בטכניקות שונות. לפעמים הפתרונות של שביט עוזרים ולעיתים קרובות יותר הם לא מצליחים לסייע למחזה להתגבר על הפלקאטיות שמזכירה את המחזה המקורי של ימי דור המדינה.

שרון אלכסנדר בתפקיד מלינקי טוב בדרך כלל וכך גם שמעון כהן, עופר זוהר, אמיתי יעיש ומרבית האחרים ובעיקר חאליפה נאטור ויותם זילברמן.

שוש וייץ. "ידיעות אחרונות". 17.11.1994

"סגנון ההצגה ראליסטי בעיקרו, ובכך ההצגה היא חלק מן הזרם המרכזי של התיאטרון העברי המודרני. לדעתי, הריאליזם הוא בעוכרי ההצגה, בעיקר בנסיון לשרטט גם את מה שעובר על מלינקי בביתו. הבחירה במבטאים שונים יוצרת מידה מסויימת של ניכור ומאפשרת ליותם זילברמן ולאמיתי יעיש לעצב תפקידים מרתקים ומשכנעים.

אך החולשה המרכזית היא בדמותו של מלינקי עצמו. התוצאה בכתיבה ועוד יותר במשחק של שרון אלכסנדר, בעיקר מבולבלת. על אף מגרעותיה, 'מלינקי' היא הצגה חשובה. מן הראוי להביא אליה נוער ומבוגרים ולערוך בעקבותיה את הדיונים הנוקבים.

מיכאל הנדלזלץ. "הארץ". 17.11.1994