המכשפה

קומדיה מוסיקלית

  • הצגה מספר: 535
  • הצגת בכורה: 21/10/2000
  • מספר הצגות שהועלו: 181
המכשפה

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

פרידה מספרת על הנתק מאביה, חבר בקבוצת שחקנים חובבים. החבורה מתכנסת במרתף בתל אביב, כדי להציג את "המכשפה" מאת אברהם גולדפדן. זו הצגה שהציגו לראשונה בעיר וורשה יום לפני פרוץ מלחמת העולם השניה. מקצת האנשים שהצליחו לשרוד במלחמה, מתאספים פעם בשנה, בתאריך קבוע ומציגים את ההצגה, לאורחים מזדמנים. את מקום הנעדרים ממלאים בני המשפחה.

תמונות מהצגה

ביקורות

"ההצגה 'המכשפה' המועלית ב'הבימה' היא קודם כל שיר הלל לתיאטרון של איש תיאטרון בכל רמ"ח אבריו, מיקי גורביץ', שתרגם, עיבד וביים את הקומדיה המוסיקלית היידית הזאת. גורביץ' מיקם את ההצגה בתוך סיפור מסגרת שבו חברה בלהקת תיאטרון יידי מתארת את ימיו האחרונים של אביה, גם הוא שחקן בלהקה, בתל אביב בשנות השבעים. סיפור המסגרת ומיקום ההתרחשות בתל אביב נותנים להצגה את המימד הריאליסטי שמקרקע את העלילה המופרכת ומאפשר ליצור אפקט קומי חריף.

ניכרת בעבודה של גורביץ' אהבה לשחקנים, לעשייה התיאטרונית שיש בה הרבה נתינה ומשום כך צורך בקהל, במבט של ילדה קטנה שדי בה כדי לשכנע אותם להעלות יצירה מגלומנית למדי. זהו אחד ההיבטים המרגשים בעבודתו הנוכחית של גורביץ'. נוכחותו של שלמה בר-אבא על הבמה מביאה אליה מימד פרוע לחלוטין. בר-אבא תורם להצגה משום שהוא אחד הקומיקאים הגדולים בישראל, אבל גם גורע ממנה משום שהוא פורם אותה מעט ומגניב לתוכה אלתורים שעוברים בין מישור אחד למשנהו ואינם ממין העניין.

גורביץ' הוא אלכימאי נדיר, במאי שיש מעטים כמותו בתיאטרון כיום, שעסוק בדיבור, בשפה משלו. לא רבים בתיאטרון היו יכולים לביים הצגה כזאת שנתוני הפתיחה שלה מרתיעים. במובן מסויים, ההצגה הזאת היא מעשה כשפים שכל כולו גורביץ'. כמו העולם שהוא מדבר אליו, גם הזן שלו נדיר למדי היום.

מיכאל דגן. "העיר". 7.12.2000