נעצר בחצות

  • הצגה מספר: 688
  • הצגת בכורה: 30/05/2015
  • מספר הצגות שהועלו: 63
תוכניה
נעצר בחצות

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

סיפורו האמתי של האנס ליטן, עו"ד יהודי-גרמני צעיר, מבריק ואמיץ, שבשנת 1931 העלה את אדולף היטלר להעיד במשפט נגד ארבעה חיילים מ'פלוגות הסער'. במשפט שהתקיים בברלין, שם ליטן את היטלר ללעג ולקלס כשאמר עליו שהוא "שילוב של הברון מינכהאוזן ואטילה ההוני". שנתיים לאחר המשפט ועם עליית הנאצים לשלטון, סיפקה שריפת בניין הרייכסטאג, תירוץ לאסור אלפי אזרחים גרמנים מתנגדי המפלגה והמשטר ולהשליך אותם לבתי כלא במחנות, ביניהם האנס ליטן, שהיה עליו להיענש, על כך ש'השפיל' את מנהיג המפלגה. המחזאי האנגלי, מארק הייהרסט, מגולל במחזהו את סיפורו הטרגי והנוגע ללב של הפרקליט היהודי הצעיר, לוחם החופש שנשלח ממחנה ריכוז אחד למשנהו ואת סיפור גבורתה של אמו המנסה בכל כוחה להצילו מן הגורל הצפוי לו.

תמונות מהצגה

ביקורות

"זאת הצגה שצריך לראות בעיקר בגלל הסיפור שהיא מגוללת, המבוסס על עובדות מימיו המוקדמים של המשטר הנאצי בגרמניה, על מה שעשו הנאצים לעם הגרמני ולמי שניסו, בקנאות ובתמימות, ובשם שטויות כמו "זכויות אדם", "חופש ביטוי" ו"דמוקרטיה", למנוע את התדרדרותה של אומה תרבותית, לרודנות המסוכנת לעצמה ולעמים אחרים. זה גם סיפור על מי שעמדו מהצד, מבית ומחוץ, אבל בעיקר זהו סיפורה של אמא אחת אמיצה.

ההפקה ב'הבימה' הגשימה את המחזה על הבמה בנאמנות לרוחו הפלקאטית והדוקומנטרית. כל הלהקה מילאה את תפקידה כנדרש ובעיקר מיכאל כורש בתפקיד אביו של לייטן, הגרמני-היהודי הנאמן בפאטתיות, עידו ברטל בתפקיד קצין הגסטאפו ורן דנקר בתפקיד האנס לייטן.

אבל מי שנושא בעול ההצגה כולה - וזה עול כבד אפילו מבחינת כמות הטקסט וזמן השהייה על הבמה - היא גילה אלמגור בתפקיד הראשי. במובן מסויים, זה מסוג התפקידים שכאילו נתפרו בשבילה בגלל מעמדה הבימתי. אבל דווקא בשל כך, הוא עלול להיות עבורה מלכודת. לזכותה יאמר - ואני מניח שמשהו מזכות זאת אפשר לזקוף לחשבון הבמאי משה קפטן - שהיא מרשימה במיוחד באיפוק האצילי שלה, באירוניה המרוכזת ובהימנעות מעודף רגש.

מיכאל הנדלזלץ. "הארץ". 20.07.2015

"הבמאי משה קפטן העמיד הצגה מאופקת ומרוכזת על הבמה היפה, המעוצבת כתא כלא גדול בה רואים גם את התמונות המתרחשות לכאורה מחוץ לכלא, בעיצוב פרידה קלפהולץ. גילה אלמגור נהדרת בתור האם העקשנית שאינה מוותרת וחוזרת שוב ושוב לקצין מהגסטאפו, עידו ברטל המרשים. גם רן דנקר בתור לייטן הכלוא, מגיש ביצוע חריף ומדויק הנבנה בהדרגה לתמונת הסיום המרגשת. זו הצגה לא קלה לצפייה, אבל חשובה שמזכירה לנו שגם בזמנים אפלים ביותר, ישנם אנשים ובעיקר נשים המצליחים לעמוד באומץ, להיאבק על האמת שלהם ולא להתרפס בפני כוחות השחור.

שי בר יעקב, "ידיעות אחרונות". 21.07.2015