אדם ושטן

  • הצגה מספר: 56
  • הצגת בכורה: 15/10/1940
  • מספר הצגות שהועלו: 33
אדם ושטן

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

"אדם ושטן" או בשמו המקורי "אלוהים, אדם ושטן", נחשב לאחד המחזות הטובים ביותר של יעקב גורדין.   דמותו התנ"כית של איוב ופאוסט של גיתה, היוו השראה למחזהו של גורדין, שעסק באופן ראלי וסמלי באופיו הכפול של האדם ובמאבקו הנצחי עם השטן.      

הודעה לעיתונות 13.10.1940:  


שנת תש"א תיפתח ב'הבימה' במחזה 'אדם ושטן' מאת יעקב גורדין. הבמאי צ'מרינסקי שוחח עם באי כח העיתונות על המחזה החדש והדגיש במיוחד את רצון 'הבימה' להציל מן הנשייה את הטוב שבמחזותיו של דרמטורג מובהק כגון גורדין.   אילו היינו עשירים בחומר תיאטרוני אמר צ'מרינסקי, אולי היה אפשר לוותר על הנכסים הגנוזים בדרמות הטובות של גורדין. ומשאין הדבר כך - חובה לסלק את מחיצת הלשון שהפריעה ולחשוף את הגנוז. צ'מרינסקי מסר עוד כי 'הבימה' מתכוננת להעלות בשנה הבאה גם את גולדפדן, שמלאו מאה שנה להולדתו.

תמונות מהצגה

ביקורות

"יעקב גורדין היה דרמטורג רב כח ראליסטן מובהק שחולל בזמנו מהפכה גדולה במעגל התיאטרון היהודי בתקופתו הראשונה, הרומנטית. ואם חסרים ביצירותיו של גורדין הליטוש האמנותי והדקות הפסיכולוגית הרי מאידך אין להתעלם מהמוטיבים הבריאים והעממיים שמחזותיו חדורים בהם. הפרימטיביות והתמימות הנובעות בשפע מתוך מחזותיו אינן פוגמות כל עיקר הואיל ויש להשלים עם העובדה, שככה היו גם רקע חיינו ופרצוף חיינו שמהם שאב את החומר למחזותיו.

כשלעצמי הנני רואה בצעד זה של העלאת גורדין על ידי 'הבימה' מעין העזה הנובעת מתוך התבגרות הכוחות והתגברות על משפטים קדומים אשר נשתרשו בתוכנו במרוצתנו המבוהלת אל החדש והחדיש. התפאורות הנאות של יצחק פרנקל והמוסיקה השקטה והקלה של פורדהאוז בן-ציסי שיוו חן מיוחד להצגה.

ש"י"ש. "במה". 15.10.1940