חנה סנש

  • הצגה מספר: 158
  • הצגת בכורה: 31/05/1958
  • מספר הצגות שהועלו: 116
חנה סנש

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

חנה סנש נולדה ב-17 ביולי 1921, בבודפשט לקטרינה ובלא סנש. חונכה בסביבה יהודית-הונגרית אמידה.   האנטישמיות המוגברת בבודפשט והידיעות על מצוקת העם היהודי בארץ, החדירו בה הכרה לאומית.  

בשנת 1939, לאחר שסיימה בהצטיינות את לימודיה בתיכון, נפרדה מאימה ועלתה ארצה. הצטרפה לקבוצת הנוער והעובד והמחנות העולים, עימם התיישבה בקיבוץ שדות ים בדצמבר 1941. כשנודע לה על שואת יהודי אירופה, החליטה לצאת לשליחות בגולה.  

ב-11 במרץ 1944 יצאה לדרכה. תחילה נחתה באיטליה כקצינה בריטית וב-13 במרץ צנחה ביגוסלביה, לפגוש בה את הפרטיזנים, עימם נלחמה זמן מה.  ב - 9 ביוני עברה את הגבול להונגריה ולמחרת נתפסה.חנה סנש נתפסה, נחקרה , עונתה ונכלאה בכלא בבודפשט. כשנתגלתה זהותה ונתפסה, נכלאה גם אמה. למרות המאסר, העינויים והאיומים, עודדה את עצמה ואת הכלואים האחרים .

ב-28 באוקטובר נערך משפטה של סנש בפני בית הדין הצבאי ההונגרי, שנרתע מלהטיל עליה פסק דין מוות. בנובמבר 1944, לאחר שסרבה לבקש חנינה, הוצאה להורג בכלא, ללא משפט. 

הובאה לקבורה ב"חלקת המארטירים" בבודפשט ע"י אלמוניים. ב - 1950 הועלו עצמותיה לישראל ונקברה בהר-הרצל, בירושלים.

תמונות מהצגה

ביקורות

הצגת "חנה סנש", משנה את הנוף הנהיליסטי שהתחיל כובש את בימותינו. היא מחזירה את הצופה אל תחומי האמונה, ואופקי האידיאל.

הצגת "חנה סנש", משנה את הנוף הנהיליסטי שהתחיל כובש את בימותינו. היא מחזירה את הצופה אל תחומי האמונה, ואופקי האידיאל. מרים זוהר, לא איכזבה גם הפעם. היא מנסה לתפוס את התפקיד מבפנים וזו הדרך הנכונה. אינה מנסה לשחק גיבורה, אלא נותנת לגבורה ולהקרבה לעצב את דמותה של חנה.

חנה רובינא, הייתה אם נפלאה כמאז ומתמיד, משכנעת לאורך כל ההצגה.
ברטונוב, עשה מתפקידו של יאנוש מלאכת מחשבת.

עיתון "הארץ" חיים גמזו 06/06/1955

בשחקן יחד (רובינא וזוהר), מומחשת לנגד עינינו המשכיותה של "הבימה" שני דורות של שחקנים מטפחים עתה את מסורתה המפוארת.

אשר נהור "ידיעות אחרונות"