שש כנפיים לאחד

  • הצגה מספר: 159
  • הצגת בכורה: 28/06/1958
  • מספר הצגות שהועלו: 62
שש כנפיים לאחד

על ההצגה

"אתה יודע מדוע אני בשכונה הזו? במקרה! מפני שגדוד שלנו חנה כאן בזמן המלחמה אחרי שנכבשה השכונה. זה הכל ! ונשארתי כאן מפני שבגמר המלחמה נגמרתי גם אני, לא היה לי לאן ללכת..."  

סיפורה של שכונת עולים חדשים. הדמויות הן בשר ודם: אנשים הסובלים מעוני, חוסר עבודה ואי צדק. אנשים שהארץ  יכולה, אם תרצה, להיטיב את גורלם.   זהו עולם קטן וחוויתי, שפשטותו וכנותו שובים את הלב: סתיו, ריחות העראק, העשן הסמיך והאדים  ממטבח "קפה רויאל".  

עתה, עומדת לפנינו השכונה כולה...

תמונות מהצגה

ביקורות

"נעים כיום לשבת בתל אביב, באולם ולראות ולשמוע משהו משלנו בלשוננו ומחיינו. המחזה של חנוך ברטוב, "שש כנפיים לאחד", עובד על ידי המחבר מספורו בשם זה. כמו בסיפור כך גם במחזה, אין לפנינו אלא תמונות מהווי מסויים, מחיי שכונה נטושה שרובה ככולה עולים ורק גיבורה אחת וותיקה.

הבימוי והתפאורה היו ריאליסטיים וטובים. לענינו קמה שכונה מתוך החורבות. והשחקנים ? הרי הם אותם אנשי שלומנו המציגים לנו לורדים ודוכסיות ושיכורים ושדים משחת ומה לא. והנה הם מציגים פשוט את קרוביהם, עצמם ובשרם, אודים מוצלים.

לא רק הרופא במחזה מגלה שהיולדת היא אשתו שהלכה לאיבוד בשואה, גם השחקנים מגלים את אחיהם ואחיותיהם וגם הצופים מזילים דמעה בלא רואים.

ב.ק. 1.07.58