שבת ראשון שני

  • הצגה מספר: 313
  • הצגת בכורה: 01/05/1977
  • מספר הצגות שהועלו: 33
שבת ראשון שני

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

ביום שבת נרקמה הסערה, ביום ראשון היא פורצת וביום שני יש לכבות את הדליקה ולהשלים בין העולבים לנעלבים. מעבר ומתחת לסערה קומית משפחתית זו, מסתתרים אנשים המבקשים להבטיח לעצמם כבוד ואהבה. המחזאי האיטלקי אדוארדו דה-פיליפו מתאר סופשבוע של משפחה איטלקית בנאפולי על סערת רוחם, רגשנותם ודמם החם. רוקו לא שאל לשלום אמו בבוקר ולכן אמו אוסרת עליו לאכול עם המשפחה. הסבא אנטוניו מודיע שלא יצטרף לארוחה אם רוקו לא יבוא. פדריקו המאהב מגורש על ידי ג'ולינלה, לעומת זאת לואיג'י ואשתו מוזמנים לארוחה. אבל הבעל פפינו, לא יסלח לאשתו רוזה ולשכן, על "היחסים המדומים" שביניהם.   באמצע ארוחת יום-ראשון פורצת מהומה והרבה תעצומות נפש יש להשקיע כדי להרגיע, לחזר ולפייס בין כל המעורבים.

תמונות מהצגה

ביקורות

"ערב שלם ראינו קליפה ללא תוך, קומדיה כמעט ללא צחוק משחק די טוב ללא משמעות, תפאורת רקע מצויינת ללא טבור שבו תתחולל עלילה מעניינת, קלישאות במקום פסיכולוגיה והרבה הרבה איטלקיות. כל הנפשות היו סטראוטיפיות ראית אותן בהרמת המסך ולא השתנו למעשה עד רידתו. כמבקר אינני רואה מה יש "לנתח" כאן הכל היה חביב ורדוד, לא נתקלתי בשום הפתעה, בשום אימרה שזקפה את אוזני ובוודאי לא נתקלתי באותה משמעות כפולה באותם רבדים תת קרקעיים או תת נפשיים שהתכניה הבטיחה לנו. הקיצור, קומדיה שטוחה.

השחקנים עשו כמיטב יכולתם. רפאל קלצ'קין היה טוב מאוד בתפקידו. מרים זוהר ניסתה להיות מטרוניתא איטלקית לכל דבר, הייתה ערה וחיננית אף כי דקות גזרתה הפריעה לי במקצת במילוי תפקיד זה. נחום בוכמן היה סביר מן ההתחלה ועד הסוף. עדה טל הייתה מסוגננת, עזרא דגן הפליא בצד הקומי של תפקידו. הקיצור, אפשר בהחלט לשבת ולצפות בקומדיה זו על שלוש מערכותיה אך היא נשכחת מליבך קצת במהלכה ומיד עם צאתך ממנה.

דב בר ניר. "על המשמר". 19.05.1977

"צוחקים על שטויות ונהנים כשהבמאי אילן אלדד ניסה לתבל את המחזה במובאות באיטלקית ובמילים איטלקיות בודדות המשובצות בתוך המחזה ומשוות לו רוח נפוליטאנית מיוחדת. אדוארדו דה פיליפו המחזאי שהעלה את מחזהו בראשונה על קרשי תיאטרונו, צוחק מעט על "המטומטמים" הצוחקים מהבדיחות.

שרגא הר-גיל. "מעריב". 19.05.1977