החולה המדומה

  • הצגה מספר: 315
  • הצגת בכורה: 25/06/1977
  • מספר הצגות שהועלו: 6
הועלה גם בשנים:
החולה המדומה

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

גיבור המחזה, ארגן לא יכול לחיות יום אחד בלי שטיפות-קיבה, הקזות-דם וחוקנים. מחלותיו הן תכלית חייו, והן גורמות לו להיות עיוור למה שמתרחש סביבו ולהקריב את קרוביו בשם הרפואה. הוא נחוש לחתן את בתו עם רופא, כי נחוץ לו איש רפואה במשפחה.בזמן ש"החולה" מנסה לשדך לבתו רופא צעיר ו"נפוח", היא מתכננת להינשא לבחיר ליבה. היחידים שמאבחנים באמת את "מחלתו" הם המשרתת הפקחית טואנט, שרוקחת מזימה מבריקה,ואחיו, שעל מנת לרפאו משיגעונו ממליץ לו לראות קומדיה של... מולייר !

תמונות מהצגה

ביקורות

"סוף סוף הצגה מעניינת ב'הבימה' ! אין זה מולייר שגרתי כפי שהיינו רגילים לראות על במת 'הבימה'. זה דבר לגמרי אחר בכל המובנים. אין זה אותו הטקסט, אף לא אותה גישה שגרתית מקובלת פחות או יותר. כאן יש תערובת בין המחזה שמולייר כתב לבין חיי המחבר שהיה שחקן ביצוע ולא רק חי על הבמה, אלא אף מת עליה. הבמאי קיצר את הקומדיה, מחק מונולוגים מפורסמים, סילק דמויות ושינה את כל המבנה וכדי להשלים את החסר הוסיף קטעים.

בהצגה זו לא ה'מה' העיקר אלא ה'איך'. יהודה אפרוני מופיע על במת 'הבימה' מזה חצי יובל שנים וראינוהו בתפקידים רבים כולל שקספיר ואיבסן. אולם אין זה מוטל בספק שהגיע כאן לשיא הקריירה שלו. משחקו מזעזע ממש. כולו כנות ואמת. הוא הדבר לגבי כל המשתתפים, יהיה זה תפקיד גדול או קטן. הכל נושם אמת על הבמה, אמת פנימית וחיצונית. הבמאי קלוד רג'י הצליח לכפות את גישתו, תפיסתו על כל הצוות בו מצטיינים כולם במשחק משכנע. זו הצגה מרתקת ששום חובב תיאטרון לא יחמיצה.

ד"ר אמיל פוירשטיין. "הצופה".11.09.1977