שמו הולך לפניו

  • הצגה מספר: 317
  • הצגת בכורה: 24/10/1977
  • מספר הצגות שהועלו: 150
הועלה גם בשנים:
שמו הולך לפניו

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

צבי הוא עולה חדש מרוסיה, המגיע לישראל מלא אידיאלים. קלות הדעת של קרוביו וטעות במכתבי המלצה שלו, מעלה אותו בעל כורחו לדרגת מנהל מחלקה. צבי נכשל בתפקידו האבסורדי, כשהוא חבול ופגוע משורה של התקלויות עם בירוקרטיה, גדושה בהעמדות פנים ובחוסר מעש, שחוגג עם כוסות התה הנצחיות. במפלתו הבלתי נמנעת של צבי, מציב אפרים קישון ראי חד ונוקב לליקויים שגילה במערכת הניהול ובחברה הישראלית. ליקויים, שבחמישים השנים מאז נכתב המחזה, נראה כאילו רק הלכו והחמירו.      

תמונות מהצגה

ביקורות

"ההומור אמנם דבר רציני ביותר, אולם אם נתייחס למהתלה זו ברצינות, נחטיא את המטרה. מה שיש לפנינו הוא רעיון לסקץ' אשר נמתח עד כדי מחזה בשתי מערכות. לפנינו אותו סוג של מחזה בלוואר, שאמנם שעשע אותך כל זמן ששהית באולם, ומשיצאת שכחת את כל העלילה. הביצוע טוב יותר מן החומר. הצוות המבצע חש עצמו כדג במים. הבמאי הצעיר עשה עבודה טובה. נסים עזיקרי מגלה כשרון קומי, סאטירי מובהק והוא באחד מתפקידיו הטובים. ליא קניג מסוגלת לעצב כל דמות שמופקדת בידה.

אברהם רונאי ושמואל רודנסקי, כשרונם ונסיונם עושים יד אחת כדי להגיש לנו דמויות מתקבלות על הדעת. מוסקו אלקלעי ואתל קובינסקה משלמים זה את זה למופת. טוב ששחקן מוכשר זה מצא בית ב'הבימה'. שמואל סגל, קומיקן מובהק שמעשיר את העלילה הדלילה באשיותו ובמשחקו.

ד"ר אמיל פוירשטיין. "הצופה".23.10.1977