שמו הולך לפניו

  • הצגה מספר: 125
  • הצגת בכורה: 28/07/1953
  • מספר הצגות שהועלו: 118
הועלה גם בשנים:
שמו הולך לפניו

על ההצגה

צבי הוא עולה חדש מרוסיה, המגיע לישראל מלא אידיאלים. קלות הדעת של קרוביו וטעות במכתבי המלצה שלו, מעלה אותו בעל כורחו לדרגת מנהל מחלקה. צבי נכשל בתפקידו האבסורדי, כשהוא חבול ופגוע משורה של התקלויות עם בירוקרטיה, גדושה בהעמדות פנים ובחוסר מעש, שחוגג עם כוסות התה הנצחיות. במפלתו הבלתי נמנעת של צבי, מציב אפרים קישון ראי חד ונוקב לליקויים שגילה במערכת הניהול ובחברה הישראלית. ליקויים, שבחמישים השנים מאז נכתב המחזה, נראה כאילו רק הלכו והחמירו.

תמונות מהצגה

ביקורות

"הצד הטוב ביותר של ההצגה הוא שהוא ממזג מציאות וסמליות. קוטב המחזה - אלמוני יושב בשפל מעלה את הזולת על ידי המלצה שלו המצליחה בטעות. ורואים באחד המעמדים בהצגה את המומלץ יושב בקומה עליונה במשרד כמנהל והממליץ דופק למטה בפתח ואינו מקבל רשות כניסה. דבר כזה כמעט ייתכן אצלנו. כמעט - זהו ההפרש בין חיים ותיאטרון.

מצויינת התפאורה על במה מסתובבת. כל הבניין הזה עשוי מדרגות ושיפועים והוא סמל לבניין מדינתנו הזקוק עוד לתיקון, לרחמים וליציבות. מבחינה זו הצליחו הצייר יורני והבמאי בקר ביותר. מן השחקנים הצטיינו ברטונוב, רודנסקי, דוד ורדי, ניורה שיין ורחל טימור. הממליץ העלוב, שמואל סגל, ראוי לשבח על שכבש את מזגו הקומי הסוער ושיחק טיפוס זה השקט ממים ונמוך מעשב. המחבר מר קישון הוכיח שהוא לא רק פליטוניסט חריף, אלא גם מוכשר לכתוב קומדיות אקטואליות קלות בצורה ועמוקות בתוכן. אין לנו הרבה כמוהו.

ב.ק. "הבוקר".28.071953

"הקומדיה הישראלית מבוססת על הליקויים בחברה הישראלית ועשה חשבון מקיף עם הנגע ששמו פרוטקציה - מסר מחבר המחזה מר א. קישון במסיבת עיתונאים שנערכה בתל אביב. מר קישון, עולה חדש בעל הטור 'חד גדיא' במעריב, מצליף ביצירתו החדשה בשחיתות שאחזה בחלק מן הציבור הישראלי וחדרה למנגנון הממשלתי.

ד"ר אמיל פויירשטיין. "הצופה". 28.07.1953

"מצויינים שני השמואלים, רודנסקי כטיפוס ללא ספקות מצפוניים וחסיד תורת שרירות הלב ושמואל סגל שלומיאל ארץ ישראלי וותיק אשר שמו הולך לפניו. כל שאר השחקנים ובראשם דוד ורדי - עמדו על הגובה ועשו את המוטל עליהם בטעם רב, בהתאם להדרכה המנוסה של הבמאי ישראל בקר שיודע את כל האפקטים המקובלים בתיאטרון, אך רומז אליהם ומונע על ידי כך בתבונה שגרתית ( יש לשים לב גם לשחקנית הצעירה רחל טימור).

יוספה בר-און. "קול העם". 21.08.1953