פילומנה

  • הצגה מספר: 346
  • הצגת בכורה: 29/08/1981
  • מספר הצגות שהועלו: 150 (עד יולי 1983)
הועלה גם בשנים:
פילומנה

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

מדונה! דומניקו סוריאנו, אחד הסוחרים הגדולים והעשירים של נאפולי, פרש גדול, מהמר ידוע, דומניקו סוריאנו, בן חמישים ושתיים, עומד לשאת לאשה את דיאנה, בת עשרים ושתיים. ופילומנה מה? עשרים וחמש שנים חיו יחד, פילומנה מרטורנו ודומניקו סוריאנו, מאז שלקח אותה מבית הזונות והביא אותה הביתה! ועכשיו - לרחוב?!   מה היא עושה?  - מה היא עושה - מעמידה פנים כאילו היא גוססת. קוראים לכומר. הכומר בא. מבקשת מהכומר בקשה אחרונה: יישא אותה דומניקו לאשה. יוצא הכומר מהבית, קופצת פילומנה מהמיטה ואומרת לדומניקו: "מזל טוב, עכשיו אנחנו בעל ואשה".  

מדונה! איזה צעקות הולכות שם! זורקים דברים, שוברים כסאות, מקללים, נשבעים! ופתאום היא אומרת: יש לי שלושה בנים, דומניקו". מה מתברר? יש לה שלושה בנים. של מי? ממי? מתי? לא אמרת מילה.
מדונה! איזה צעקות הולכות שם! זורקים דברים, שוברים, מקללים, נשבעים! דומניקו מביט בראי שלו - אלפרדו, ורואה פתאום שיער שיבה. באים שלושת הבנים ורואים פתאום את אמא. בא עורך דין ופילומנה רואה פתאום חוק. הנישואין לא נישואין. היא צריכה ללכת. רק שלפני כן, היא לוחשת לדומניקו: "אחד הבנים, דומניקו, הוא שלך".  מה מתברר? אחד הבנים הוא שלו. מי? מה? איזה מהם? - לא אמרת מילה. 
מדונה! איזה צעקות הולכות שם! זורקים דברים, שוברים, מקללים, נשבעים!  

ובסוף מה? מתחתנים. אלא מה?

תמונות מהצגה

ביקורות

"הקומדיה 'פילומנה' כבשה לה זה מכבר את מקומה על בימות המערב אם כי כיום יש בה ביצירה זו מעט מאוד כדי לומר לנו מעבר לערב של בידור גרידא. הפרדוקס המתעורר לנוכח ההצגה החדשה שדווקא בנסיון להציג מחזה זה כיצירה אוניברסלית וכמו לנתקה מן הווי האיטלקי, מסתמנת חולשתה ואין היא מתגלה אלא כמלודרמה סנטימנטאלית. דווקא בהצגה כפי שבויימה ע"י מיכאל גורביץ', קשה להימלט מן ההרגשה שאין כמעט למחזה קיום ללא תשתיתו האיטלקית העסיסית.

זוהי הצגה העשוייה כהלכה, מבויימת בדייקנות על רקע של תפאורה נאה לעין של אדריאן ווקס וברמה של משחק שהיא הרבה יותר מסבירה - בכל זאת איכשהו אתה כמו צופה במוצר קר, מרוחק ומנוכר. ליא קניג וניסים עזיקרי מפליאים לשחק ולצידם שורה של תפקידי משנה מצויינים.

אליקים ירון. "מעריב". 22.10.1981

"הבימוי של מיקי גורביץ' נקי. ניסים עזיקרי משעשע מאוד בתור המאהב המזדקן והעשיר החושב רק על תענוגותיו עד שמתעורר בו רגש האהבה והאבהות. ליא קניג בתפקיד הראשי היא עזר מוצלח כנגדו. את התפקיד הנקי ביותר ביצעה עדה טל כאשת סודה של ליא קניג. ביצועים משעשעים נותנים מישה נתן בתור המשרת ומוסקו אלקלעי בתור עורך הדין. התפאורה והתלבושות הנאות הן של אדריאן ווקס.

בועז עברון. "ידיעות אחרונות". 02.10.1981