פילומנה

  • הצגה מספר: 712
  • הצגת בכורה: 11/07/2017
  • מספר הצגות שהועלו: 123
תוכניה
הועלה גם בשנים:
פילומנה

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

פילומנה, נדהמת לגלות יום אחד שבן זוגה האהוב, דומניקו סוריאנו, שגאל אותה לפני עשרים וחמש שנה מעולם בתי הבושת, מבקש עתה להתחתן עם אשה אחרת - יפה ועשירה ובעיקר צעירה יותר.  פילומנה אינה מאבדת את עשתונותיה נוכח האפשרות כי תושלך לרחוב, ומביימת את גסיסתה. על "ערש דווי", היא מבקשת למות בכבוד כאשתו החוקית של דומניקו, והוא מתפתה ומתחתן איתה "לפני מותה". כאשר מבין כי נפל ברשתה של פילומנה, הוא מנסה להשתחרר מכבלי הנישואין, אלא שאז מביאה פילומנה שלושה גברים צעירים ומספרת לו כי אחד מהם הוא בנם המשותף. אבל מי מהם - זאת יידע רק אם יישא אותה לאישה.    

 

פילומנה - סיפור משפחתי

המחזה "פילומנה מרטורנו" נכתב ע"י אדוארדו דה פיליפו עבור אחותו, השחקנית טיטינה דה פיליפו, אשר גילמה את התפקיד הראשי בהפקה הראשונה שהועלתה בשנת 1946, בנאפולי. בערב הבכורה, "זכתה" ההצגה לתגובות פושרות הן מן הביקורת והן מן הקהל. לאור התגובות, החליטה טיטינה להשתמש באינסטינקטים ובכישורי המשחק שלה ולהציג את פילומנה כפי שחשבה שהתפקיד דורש. האינסטינקטים שלה התבררו כנכונים והמחזה הפך ללהיט. ההצלחה הייתה כל כך גדולה שבמשך שנים רבות כונתה טיטינה בפי העם בשם פילומנה. בפגישה שנערכה עם האפיפיור, ביקש פיוס השני, במפתיע, לשמוע את אחד המונולוגים מההצגה. טיטינה נענתה לבקשה ודקלמה עבורו את תפילת פילומנה למדונה של הפרחים. בשנים שלאחר מכן, זכתה למעמד הזה השחקנית רג'ינה ביאנקי, שגילמה את התפקיד בגרסה הטלוויזיונית               

 

מפגש ברומא

בשנת 1981, נסים עזיקרי ואני השתתפנו בהצגה "פילומנה" מאת אדוארדו דה פיליפו, בבימוי מיקי גורביץ.  נסים שיחק את דומניקו סוריאנו, ואני את מיקלה, הבן השרברב של פילומנה שאותה גילמה ליא קניג באופן נפלא. בקיץ אותה שנה, יצאנו, נסים עזיקרי ואני עם נשותינו, לטיול ברומא.  עוד בארץ, חשבנו שיהיה נחמד לפגוש את המחזאי האיטלקי הנודע, שהיה אז בשנות ה-90 לחייו ובקשנו מנספח התרבות הישראלי ברומא לסדר לנו פגישה אתו. התשובה הראשונה נענתה בסירוב מוחלט, אך לכשנודע לו שמדובר בשני שחקנים מישראל שמשחקים בהצגה "פילומנה", קבלנו מועד ושעה והתייצבנו בביתו הצנוע ב"פיאצה נבונה" ברומא. הפגישה שתוכננה לרבע שעה, התמשכה לשעתיים. זו הייתה אחת השיחות הכי נחמדות ולבביות שיצא לי להשתתף בהן. החום, אהבת השחקן, ההתרגשות של אדוארדו כלפינו, הייתה חמה וחברית ביותר.  הוא כל כך שמח לפגוש שחקנים.  "תמיד שולחים אלי עיתונאים.  הם שואלים אותן שאלות, אני עונה אותן תשובות וכל פעם כתוב משהו אחר" אמר. הוא ספר לנו איך הוא כתב את המחזה עבור אחותו טיטינה, הוא גם גילה לנו מי לדעתו הוא הבן האמיתי של דומניקו, אבל ביקש שנשמור זאת בסוד. באותה שנה דה פיליפו בפרס המחזאי הכי פופולרי ועממי באיטליה.  שלושה חודשים לאחר מכן הוא נפטר. אנחנו המשכנו לרוץ עם ההצגה עוד שנה וחצי, לפחות ועד היום אני נוצר את זכר הפגישה המיוחדת הזו ואת התמונות שנשארו לי ממנה.

שמעון כהן        

תמונות מהצגה

סרטונים

ביקורות

"במרכז הקומדיה דמותה של פילומנה מרטורנו (לימור גולדשטיין) זונה לשעבר שחיה בזוגיות ללא נישואין 25 שנים עם דומיניקו סוריאנו (נתן דטנר). כשהיא מגלה שהוא עומד להתחתן עם אחרת, היא מביימת את גסיסתה ומשכנעת אותו להינשא לה. כך מקווה פילומנה להעניק מעמד חוקי לשלושת בניה הבוגרים שכדי לתמוך בהם גנבה מדומיניקו לאורך השנים מבלי שהוא יודע דבר על אודותם. פילומנה מונעת מיצר הישרדות. היא באה מרקע של עוני ומצוקה ומעולם לא קיבלה מעמד רשמי בביתו של דומיניקו. הוא, לעומתה, מונע מתוך דאגה לכבודו, לשמו ולמעמדו.

ההבדל ביניהם, בא לידי ביטוי, בחשיבות שהם מעניקים לכוחן של מילים. פילומנה למודת הסבל, אומרת רק דברים אליהם היא מתכוונת, ואילו דומיניקו בזבזן יותר במילותיו. ההצגה נעה בין הקומי לרציני. כשפילומנה מרגישה מובסת וחושפת בפני בניה את זהותה כאימם ואת נסיבות חייה הטראגיות, הם מקבלים אותה ומעניקים לה גאולה. מדובר ברגע אנושי ומרגש. כזה הוא גם הרגע בו היא אומרת לדומיניקו שהחוק נוסח על ידי החזקים ונועד להגן עליהם.

דטנר וגולדשטיין מפליאים במשחק ודטנר גם מפגין ביצועי שירה מרהיבים בסצינה מסויימת. גם שחקני המשנה מלאים בחן וברגעים קומיים - בעיקר רבקה גור בתפקיד רוסליה, דניאל סבג בתפקיד מיקלה ושפי מרציאנו בתפקיד אומברטו. גם התפאורה בעיצובה של אלכסנדרה נרדי, הבנוייה בשכבות ונותנת אשלייה של בית נפוליטני אמיתי, עם מרפסת הפונה אל הרחוב, מוסיף רבות לאווירה.

הצגה שמצליחה להצחיק, לרגש ולעורר מחשבה.

אושרית גן אל. אתר 13 רשת. 20.09.2017