הדוד ואניה

  • הצגה מספר: 384
  • הצגת בכורה: 24/05/1986
  • מספר הצגות שהועלו: 200 (עד יוני 1987)
הדוד ואניה

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

"הדוד ואניה" הוא עיבוד הקומדיה ב-4 מערכות "שד היער" שנכתבה ע"י צ'כוב  בשנת 1889.  
המחזה מספר על חייהם של ה"אנשים הקטנים", על סיבלם ועמלם השוחק למען אושרם של אחרים.   שובו של הפרופסור, סרבריאקוב אלכסנדר ולדימירוביץ' ואשתו הצעירה ילינה לאחוזתו הכפרית הקטנה, מפר את שיגרת החיים במקום. טלטלה עוברת על כל מערכות היחסים, סערת רגשות פוקדת את כל הדמויות ; בוניה וסוניה המנהלים את משק הבית, באסטרוב, הרופא האיזורי , מרינה (ניאניצ'קה) האומנת הזקנה והדוד ואניה.. הדמויות מתמודדות עם הנעורים שחלפו, עם הזדמנויות שהוחמצו, עם היופי שקמל, עם הבדידות ואובדן התקווה. כזאת היא גם דמותו של הדוד ואניה המקריב את חייו למען בעלה של אחותו המנוחה, הפרופסור סרבריאקוב, אותו הוא מעריץ הערצה בלתי מסוייגת, עד שמתברר לו כי בפניו עומד פוחלץ ריק מתוכן. פיסות חיים מרגשות, משעשעות ולעיתים עצובות, מסייעות לצ'כוב לחדור עמוק לעולמם של ה"אנשים הקטנים", האפורים ולהציג את אנושיותם המרגשת, המצחיקה והנוגעת ללב.

תמונות מהצגה

ביקורות

"באחת התמונות היפות במחזהו של צ'כוב, מגיע הדוד ואניה עם זר ורדים אדומים לילנה אנדרייבנה. אלא שהוא מוצא אותה בזרועותיו של הדוקטור אסטרוב. נסים עזיקרי הוא הדוד ואניה, עומד נדהם שבור, זר הוורדים בידו. רגע נפלא של תיאטרון. אפתח על כן בזר הפרחים שראוי לו נסים עזיקרי על משחק אנושי וחם, אמין ונוגע ללב. אך יש עימי הפעם עוד פרחים. קשה להסביר את הנס הזה אבל בהצגה שהיא רחוקה משלמות, שהיו בה מעידות לא מעטות בתחום המשחק, שררה בכל זאת אותה אווירה ייחודית שאנו נוהגים לכנותה "צ'כובית".

בהצגת מחזותיו של צ'כוב, אין הנס הזה מתרחש פעמים רבות. אך בבימויו הרגיש של חנן שניר ובעיצוב הבמה הפיוטי של יעל פרדס, היה נס זה לעובדה באולם מסקין ב'הבימה'. לזר גדול ראויה גם טטיאנה קנליס-אולייר, שמשחקה הוא מלאכת מחשבת. ועוד פרח שמור עמי לעדה טל, שבתפקידה השולי של אומנת זקנה עלה בכוחה להוות מוקד משיכה בימתי.

אליקים ירון. "מעריב". 11.06.1986

"הרקע האנושי נראה משכנע : עדה טל בתפקיד האומנת, שמואל סגל בתפקיד טליגין ואתל קובינסקא בתפקיד אימו של ואניה, יוצרים טיפוסים אמינים. חלק מהתמונה מתמלא באופן משכנע על ידי יונה אליאן-קשת כילנה וטטיאנה קנליס-אולייר בתפקיד סוניה. שתיהן, כל אחת בסוגה ואופייה, מבהירות לצופה פן אחר מחיי ואניה.

אבל זהו ללא ספק, הערב של נסים עזיקרי בתפקידו המורכב של הדוד ואניה. עזיקרי מצליח לרגש את הצופה ולתת לו להציץ אל תוך נשמתו של איש המרגיש מרומה, כשחייו נחיים לנגד עיניו ע"י אחרים, ולו לא נותר אלא לעבוד ולקוות שאי פעם ינוח. בזכותו ובזכות אליאן-אשת וקנליס-אולייר, זהו בכל זאת ערב שמצליח לרגעים אף לרגש.

מיכאל הנדלזלץ. "הארץ". 4.06.1986