על עכברים ואנשים

  • הצגה מספר: 420
  • הצגת בכורה: 09/06/1990
  • מספר הצגות שהועלו: 235
על עכברים ואנשים

על ההצגה

מערכת יחסים מרגשת מתפתחת בין שני עובדי חווה בימי השפל הכלכלי בארצות הברית : לני, ילד בגוף של גבר, אשר אינו מסוגל להתמודד עם העולם לבדו וג'ורג' אשר סועד אותו ומגן עליו. בין השניים מתקיים  קשר של תלות הדדית. הם נודדים בין משקים חקלאיים במרחבי קליפורניה ומחפשים פרנסה, אך  חלומם, ובעיקר חלומו של לני ,להקים חווה.   ג'ורג' חש אחריות אישית לגורלו של לני, רפה השכל. הוא יודע כי החלום להקים חווה לא יתממש לעולם, אך ממשיך לטפח אותו עבורו. בנוסף, הוא דואג לרסן  את כוחו הפיזי הרב והבלתי נשלט  של חברו, בשעה שהוא  "מלטף" עכברים, שפנים, גורי כלבים, בגדי נשים ושערן. באחת החוות הם פוגשים בקבוצת אנשים שמערך חייהם משתבש עם כניסתם . קרלי, בנו של בעל חווה נישא לא מכבר לצעירה נאה ומשועממת המפלרטטת מידי יום עם עובדי החווה. פגישתה עם לני מעוררת בו רגשות עזים ומכיוון שאינו מודע לכוחו , הוא " מלטף" גם  אותה כפי שליטף  בעלי החיים שמתו בידיו.   המחזה מטפל  במערכות יחסים תלותיות ובגורל החריג והבודד בחברה ואכזריותה כלפיו.

תמונות מהצגה

ביקורות

"המחזה של סטיינבק על חלומותיהם חסרי התוחלת של פועלים חקלאיים, נוודים בקליפורניה, היה זכור לי כנתח ריאליזם שעבר זמנו, עד להפקה מרשימה זו באולם מסקין של התיאטרון הלאומי בבימויה של נולה צ'ילטון. ראשית, הליהוק מצויין. יוסי פולק, עם עוצמתו הגולמית כלני המוגבל בשכלו, תפקיד המעוצב בכוח, בעידון וברגישות נדירים, ממחיש היטב שהוא מסוגל לגרום נזק בכוחו העצום רק בהיאחזו בהיסטריה של פחד חסר אונים. הקשר שלו עם שולי רנד, בתפקיד ידידו ואפוטרופסו, מעוצב אף הוא ברגישות רבה.

שולי רנד מתגלה מתפקיד לתפקיד כאחד השחקנים המבטיחים ומקיימים ביותר על הבמה הישראלית. עבודה יפה ונכונה עושים אליעזר יונג בתפקיד קנדי, יוסי יבלונקה כקרלסון ושמעון כהן בתפקיד הכושי קרוקס. התפאורה בעלת הקווים הפשוטים והחזקים היא של משה שטרנפלד. הצלילים המעטים, המדוייקים של ג'אז נוגה, תמצית העצבות האמריקאית הם של אבנר קנר.

בועז עברון. "ידיעות אחרונות". 20.08.1990

"יוסי פולק, לני, לא זו בלבד שאינו מאכזב אלא שהוא גם מצליח לרגש, בעיקר משום שהוא מקנה לתפקידו מימד אנושי ואמין במידה נדירה. זהו משחק גדול דווקא משום שהוא פורט על גוונים זעירים והוא שיעור נפלא בפיאניסימו של משחק ובכוחו הכובש. שולי רנד, בתפקיד ידידו ג'ורג', מהווה השלמה נהדרת שכן השניים מהווים צמד תיאטרוני שהוא ממש נכס. בנוכחותם, שהיא בוודאי מעבר למילים שהם משמיעים, בניגודים שביניהם, ביחסים הבימתיים שמתהווים ביניהם, הם יוצרים תיאטרון נפלא.

גם לשחקנים האחרים יש לא מעט רגעי חסד ואציין בעיקר את עופר זוהר ואת לימור גולדשטיין, אך גם את דב נבון ואליעזר יונג. זוהי אם כן הצגה של שחקנים ובזה כוחה הכובש, אך שוב, לא אוכל שלא לחזור אל חווית יוסי פולק, המזכיר לנו מה ששחקן נפלא יכול לעשות.

אליקים ירון. "מעריב". 17.08.1990