עסק משפחתי

  • הצגה מספר: 422
  • הצגת בכורה: 18/10/1990
  • מספר הצגות שהועלו: 53
עסק משפחתי

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

בגיל ארבעים וחמש נוטש ג'ק מקראקן את עבודתו בחברה למזון קפוא כדי לנהל את העסק המשפחתי לרהיטים "אייריס וגרייס בע"מ".   במסיבת ההפתעה המשפחתית, שנערכת לרגל האירוע, הוא נושא נאום נלהב על הצורך בהגינות מוחלטת בעסקים. המסיבה מופרעת עם כניסתו של בלש פרטי שתפס את בת-העשרה של ג'ק גונבת מחנות כל-בו. הבלש נותן להבין שהוא מוכן לבטל את התביעה תמורת עבודתו במפעל המשפחתי.   נאמן לעקרונותיו, מסרב ג'ק בתוקף להצעתו, ואף אינו נעתר למחאותיהן של אשתו ובתו השניה על כך שהוא מפקיר את הנערה בגלל עבירה כה קלה.   דיווחו של חותנו על ריגול תעשייתי במפעל ועל העתקה לא חוקית של קווי הייצור ע"י חברה איטלקית, מביא את ג'ק לכך שהוא מזמין את הבלש לחקור בפרשה. האחרון מגלה כי חברה איטלקית בשם "ריבטי" קשורה לתעלומה וג'ק מזהה את השם כקשר עיסקי של אחיו, קליף. מסתבר, שאחיו ואשתו קונים רהיטים מהחברה ב"אופן חוקי" ומוכרים אותם לאיטלקים.   בשלב מסויים מתברר, שבני משפחה נוספים מעורבים בעניין וכי הבלש היודע כבר יותר מידי, מתחיל להוות איום על אחדות המשפחה. המחיר שהוא דורש עבור שתיקתו גבוה מכפי שהמשפחה מוכנה לשלם. במאבק שפורץ בין הבלש לבין אשתו של ג'ק ובנותיה בביתם, נחבט ראשו באמבטיה והוא נהרג.   במסיבת יום-ההולדת של חותנו מתברר לג'ק, כי המחיר שעליו לשלם למשפחת ריבטי עבור העלמת הגופה, הוא פתיחת רשת השיווק של רהיטי "איירס וגרייס בע"מ" בפני מפיצי הסמים של ריבטי.

תמונות מהצגה

ביקורות

"מדובר בבידור, יותר באומנות מאמנות, עם הרבה מיומנות וקריצה לאופנה ובקומדיה בריטית של אלן אייקבורן, מחזאי הידוע כשובר קופות. באנגלית זה נשמע אולי יותר אלגנטי, אבל זה עובר גם פה ואפילו עשוי די טוב בסוגו למי שאוהב את הסוג הזה, ומדובר בפירוש בעניין של טעם ושל השקפת עולם ביחס לייעודו של תיאטרון לאומי מסובסד".

שוש אביגל. "חדשות". 23.11.1990

"זוהי הצגה אופיינית מאוד לתיאטרון מסחרי אם כי מדובר אכן בתיאטרון מקצועי מאוד. בין השחקנים בולטים דב רייזר בתפקיד הבלש הפרטי, רוזינה קמבוס ויובל זמיר, ושחקנית צעירה ומבטיחה - לימור גולדשטיין.

מירי פז. "דבר". 23.11.1990