בחורים טובים

  • הצגה מספר: 429
  • הצגת בכורה: 26/10/1991
  • מספר הצגות שהועלו: 87
בחורים טובים

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

דרמה משפטית על מקרה בו שני נחתים רצחו את חברם ליחידה בבסיס חיל הנחתים בגואנטנמו, קובה. פרקליטה במחלקת החקירות של הצי, ועורך דין צעיר, חוברים יחד כדי לגלות את האמת על המוות המסתורי, כשמפקד הבסיס מנסה לטייח עובדות ומקשה על החקירה. במהלך החקירה, ההכנות למשפט והמשפט עצמו, מתגלים נוהלים צבאיים וקודים אתיים שנויים במחלוקת שמעורבים בהם דרגים גבוהים. האמת שמאחורי מערכת ההכחשה הפועלת בבסיס המרוחק מתגלה תוך כדי קונפליקט בין הקוד האתי לאמת המוחלטת.  

האם זה היה רצח בכוונת תחילה או יישום מצמרר של החוק האתי של חיל הנחתים האמריקאי?   

תמונות מהצגה

ביקורות

"בחורים טובים עוסק בפקודה בלתי חוקית בעליל ובמפקדים שמגלגלים אחריות אל החיילים שבשטח, בלאומיות עיוורת, בחינוך לציות עיוור, באתיקה משפטית ועוד דברים דומים שניתן היה לקרוא אליהם בעיתון בשנתיים אחרונות. כל זה כמובן מתרחש בארצות הברית בצבא האמריקאי. המאפיין הבולט של המחזה הוא שיטת "החפוז". היקף רחב ועומק מועט. כמעט לאף דמות אין עומק, וכולן מעוצבות בסטראוטיפיות שעוזרת לעלילה להתקדם בקצב מהיר.

איציק ווינגרטן הבמאי התמקד במאפיינים חיצוניים של הדמויות הצבאיות ובנה יותר על הכאריזמה של אשר צרפתי בביצוע מרשים של האלוף, אלי דנקר ועופר זוהר, מאשר אל איזשהו מימד אישי מעמיק. וילוז'ני, בתפקיד עורך הדין, מצליח לתת לדמות הרבה צבע וגיוון. הוא עובד יפה מאוד והוא כמעט תמיד אמין. גם דב נבון, בתפקיד עורך דין שני, עושה עבודה יפה. 'בחורים טובים' זו הפקה גדולה מאוד, שתרוץ ותמלא אולמות ונראה שתשמש נושא להרבה דיונים כבדי ראש בשעת מחנך.

שוש וייץ. "ידיעות אחרונות". 22.11.1991

"להצגה זו היה כוכב אחד שסחב את ההצגה על כתפיו - שמואל וילוז'ני. צריך להשתחרר מהתדמית הקומדיאנטית והפוליטית של וילוז'ני כדי להנות מהשחקן. הקהל צחק לכל תנועה והברקה לשונית שלו וכאלה סיפק המתרגם בן בר-שביט ביד רחבה. אשר צרפתי היה מצויין כמפקד הנחתים, שנופל במלכודת הכבוד העצמי ומודה באחריות לפאשלה. בסך הכך כדאי לראות את ההצגה ואפילו כדי להתבונן בעצמנו מרחוק.

יוסי שיפמן. "דבר". 25.11.1991