החייל האמיץ שוויק

בשיתוף תיאטרון חיפה

  • הצגה מספר: 671
  • הצגת בכורה: 09/09/2013
  • מספר הצגות שהועלו: 208
תוכניה
הועלה גם בשנים:
החייל האמיץ שוויק

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

המחזה נפתח בהתנקשות טרוריסטית בארכידוכס של האימפריה האוסטרו - הונגרית ב-1914 בסרייבו .

בינתיים , בפראג , יוזף שוויק, סוחר כלבים משומשים, שומע על ההתנקשות מסוכנת הבית שלו ויוצא לפונדק הקרוב לשמוע ולהשמיע דעות על ההתרחשויות עם ידידיו . סוכן - חרש הנמצא במקום מאזין לדברים ועוצר את שוויק על פיטפוטי המרד שלו .

מכאן מתחילה מסכת אירועים המכתיבה את גורלו של שוויק , מפגישה אותו עם שלל דמויות , מובילה אותו למקומות שונים והופכת אותו לחלק מהאירועים העוברים על אירופה כולה עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה. ושוויק אותו אדם , שקט , אדיוט, קטן , פטריוט , חכם וגיבור , נטחן ע"י מכונת הבירוקרטיה הצבאית , נופל וקם , ממשיך ומנווט בין האנשים וההתרחשויות ויוצא כשיד ההומור שלו על העליונה .

עיבוד לאחד הספרים המבריקים והנודעים שנכתבו.

תמונות מהצגה

סרטונים

ביקורות

"בתפקידו של החייל האמיץ שוייק, פועלים שני רבדים. ברובד האחד, הוא מופיע כאדיוט, שפולט בלי הרף הערות מצחיקות. ברובד השני, הוא מתגלה כמי שאינו כל כך אידיוט וכמי שהערותיו מערערות למעשה את הסדר הצבאי. במשחקו של אבי קושניר, פועל הרובד הראשון לפיו מדובר בבדרן שחסר בו כמעט לחלוטין מימד העומק. והרי לשם כך, לשם הצגת הרובד הזה בעיקר, חייבים לטפל בסאטירה הנפלאה של ירוסלב האשק.

אליקים ירון. רשת ב', קול ישראל. 20.10.2013

"מי הוא שוייק? זו שאלה העולה שוב ושוב לאורך ההצגה. האם הוא סוג של ליצן אנרכיסטי מתוחכם? או שהוא פשוט בחור תמים ו"אימבציל", אנטי גיבור המציג לנו בדרכו התמימה את הטירוף של המלחמה. אבי קושניר בחר בקוטב התמים ומצליח לבנות קומדיה הרבה יותר רגועה ומדודה, סביב אישיותו הקומית והסימפטית, קומדיה שיש בה ה רבה אבסורד מילולי והרבה פשטות כובשת, אבל אין בה טירוף חושים אמיתי.

"מסביב לקושניר, בנה הבמאי משה נאור הפקה קצבית, נאה וזורמת וגם אוסף מרשים של שחקני משנה.

שי בר יעקב. "ידיעות אחרונות". 18.10.2013

"משה נאור ביים את ההצגה פשוט ולעניין ונתן למתרחש את משקלו הנכון באמצעות אבי קושניר שהתגבר על פיתויים רבים שתפקיד שוויק מציב בפני כל שחקן. הוא שוויק תמים, חי את התפקיד בפשטותו ודובר אמת על עצמו ועל הסובב אותו. במשחקו המצויין של קושניר יש רגעים יחודיים שבהם הוא מפגין את מלוא כשרונו המוכר. והוא חושף להפליא את הלב האנושי והשכל הישר, הנקיים מכל טמטום".

צבי גורן. אתר "הבמה". 20.10.2013