החייל האמיץ שוויק

  • הצגה מספר: 476
  • הצגת בכורה: 08/07/1995
  • מספר הצגות שהועלו: 284
הועלה גם בשנים:
החייל האמיץ שוויק

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

המחזה נפתח בהתנקשות טרוריסטית בארכידוכס של האימפריה האוסטרו-הונגרית ב - 1914 בסרייבו. בינתיים, בפראג, יוזף שוויק, סוחר בכלבים משומשים, שומע על ההתנקשות מסוכנת הבית שלו ויוצא לפונדק הקרוב לשמוע ולהשמיע דעות על ההתרחשויות עם ידידיו. סוכן-חרש הנמצא במקום מאזין לדברים ועוצר את שוויק על פיטפוטי המרד שלו. מכאן מתחילה מסכת אירועים המכתיבה את גורלו של שוויק, מפגישה אותו עם שלל דמויות, מובילה אותו למקומות שונים והופכת אותו לחלק מהאירועים העוברים על אירופה כולה עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה. ושוויק, אותו אדם, שקט, אדיוט, קטן, פטריוט, חכם וגיבור, נטחן על ידי מכונת הבירוקרטיה הצבאית, נופל וקם, ממשיך ומנווט בין האנשים וההתרחשויות ויוצא כשיד ההומור שלו על העליונה.

תמונות מהצגה

סרטונים

ביקורות

"אילן רונן, הבמאי, הותיר בעיבוד שלו בעיקר את הבדיחות. גם הגוון הטראגי שנהוג לאבחן ב'שוויק' - של אדם בודד של העם הצ'כי או של האנושות כולה - גז ואיננו. היעדרם של כל המרכיבים האלה דווקא יוצר הצגה מעולה מסוגה - רעננה, קצבית ומצחיקה ביותר. כדי לשמור על הרוח הנוסטלגית המתבקשת מהעלאה של 'שוויק' וכדי לא לאבד תנופה ולגלוש למיושנות, בחר רונן לסגנן רגעים בהצגה כסרט ישן.

התפקיד של שוייק, בגרסה מעט עצבנית, תפור על שלמה בר-אבא - שחקן בעל רפרטואר מפואר של אווילים - והוא מגוחך למופת, שובה לב .

יונתן שחף. "העיר". 21.07.1995

"בהצגה שביים אילן רונן, כל מי ששוויק נתקל בו, מתגלה כמטומטם לא פחות ממנו. וכן מכשלתה העיקרית של ההצגה : שוויק פשוט לא שונה מהם, כל הסובבים אותו הם בובות גרוטסקיות וכבר אי אפשר להוציא אותם מדעתם. באורך פרדוקסלי, שוויק מוקף בשוויקים מצויינים לא פחות ממנו - במשחקם של רוני בליץ, מיכאל כורש, שמעון כהן ודב רייזר.

ואילו שוויק עצמו, בגילומו של שלמה בר-אבא הוא בדרן מצויין שאינו מעצב דמות מגובשת ושלמה. אדרבא בר-אבא כמו שומר מרחק מפני דמותו של שוויק והוא רק מדגים בפנינו מה הוא יכול היה להיות. בוקי שיף עיצבה במה נהדרת.

אליקים ירון. "מעריב". 2.08.1995