סילונים

  • הצגה מספר: 146
  • הצגת בכורה: 27/06/1956
  • מספר הצגות שהועלו: 25
סילונים

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

המטוס החדיש "ציקלון", קוטל כמה וכמה מאנשי יחידה אווירית במהלך טיסות הנסיון שלהם. אולם, המהנדס מאמין שחשוביו היו מושלמים ומדוייקים ושלא ייתכן שה"מכונה" שלו היא הגורמת לתאונות.   כך עומדים שני מחנות זה מול זה : המהנדס ומטוסיו מכאן, והטייסים מכאן.   האם יימשכו טיסות הנסיון ? האם יימשך הרג הטייסים ?   המפקדים עומדים מול דילמה קשה : הצורך לחזק את המולדת מצד אחד, ההכרח להתחשב בחיי בני אדם, בטייסים ובקרוביהם מצד שני.   במהלכה של עלילת המתח מתגלה סיבת התאונות.  

תמונות מהצגה

ביקורות

"הבמאי שרגא פרידמן בנה הצגת מתח מובהקת. הוא השיג את מטרתו. אף על פי שאין למצוא בהצגה שאר רוח, יש בה - ובעיקר במחציתה השניה - מנה גדושה של דריכות ומתח. שמואל רודנסקי ששיחק את מפקד הבסיס, היה מפקד אנושי מאוד, אולי אנושי יתר על המידה לגבי מפקד שעשה עשרות שנים בשירות צבאי. נחום בוכמן בתור מפקד הטייסת עיצב ביושר דמות כנה, אם כי בסוף ההצגה - בגלל הסיום האווילי - לא יכול למצוא דפוס הולם בשביל הדמות שבנה.

ישראל בקר בתור מהנדס האווירונים, הציג אישיות עקבית בעצבנותה. חנה רובינא המופיעה הופעה אפיזודית קטנה, מזעזעת את הקהל. יעקב מלכין הגיש את המחזה בעברית שוטפת ונשמעת על נקלה כראוי לו. בסיכומו של דבר, הגיעה עונת הקיץ. אנו מזיעים, הגיע רפרטואר של קיץ. אנו מוכנים לקבלו, מוכנים פעם לצחוק מוכנים פעם גם - "להתמתח".

נחמן בן עמי. "על המשמר".28.6.1956