העצים מתים זקופים

  • הצגה מספר: 165
  • הצגת בכורה: 23/05/1959
  • מספר הצגות שהועלו: 130
תוכניה
העצים מתים זקופים

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

המסך עולה על משרד מוזר ביותר המעסיק, בין היתר, כומר, צייד, קוסם וכייס. בהמשך מתברר כי מדובר בחברה שהוקמה ע"י המליונר ד"ר אריאל שהחליט לתרום את הונו עבור האנושות הסובלת.  

פרופסור זקן מגיע למשרד ובפיו סיפור נוגע ללב: משפחתו של הזקן נספתה כולה פרט לנכד החי עימו ועם סבתו. לרוע המזל, הנכד הוא פושע מושחת שגורש על ידו לאחר שתפס אותו בפריצה. הסבתא אינה יכולה להשלים עם היעדרו של הנכד, לכן בעלה הישיש כותב מכתב בשם הנכד בו הוא מספר לה שהוא מתגורר עם אשתו בקנדה ומתפרנס מאדריכלות. הכל היה כשורה, עד שביום בהיר אחד, הגיע מכתב אמיתי מנכד, המבשר את בואו. לסב רווח מעט כשנודע לו שהספינה בה היה אמור להגיע טבעה בים. משום שלא יכול היה לאכזב את אשתו שחיכתה לנכדה שנים רבות החליט לפנות למשרד ההומניטרי.

ב"משרד לעשיית טובות" מתבשלת תכנית: מנהל המשרד יופיע בפני הסבתא בתפקיד הנכד האובד והעובדת החדשה שלו תופיע כאשתו. התכנית מוכתרת בהצלחה. הנכד המדומה ורעייתו המדומה שיננו את פרטי חייהם המדומים והם מבלים בבית הסבתא, כובשים את ליבה ואף מתאהבים זה בזה. כאשר מגיע מברק מדומה, הקורא להם לשוב בדחיפות לביתם המדומה,  צץ הנכד האמיתי. עד מהרה מתבררת לו הסיטואציה והוא מחליט לסחוט את סבו. הסב אינו יכול שלא להסכים לאיומיו, משום שאם האמת תתגלה ישבר ליבה של הסבתא. הסחיטה נכשלת.

הפעם הסבתא בעצמה מגרשת את נכדה האמיתי מהבית ובלבד שלא תיהרס אשלייתם המתוקה של אלה שהעניקו לה את האשלייה הנפלאה ביותר בחייה ומחליטה שמותה יבוא עליה כמותו של עץ: בעודה זקופה וגאה.

תמונות מהצגה

ביקורות

"לאחר הפסקה ארוכה שבנו וראינו את חנה רובינא זוהרת בכל קסמי כשרונה בתפקיד גדול, חדש של אישה, הרי זו הסבתא בהצגה החדשה "העצים מתים זקופים" שהועלתה אמש לראשונה ב"הבימה". המחזה הוא מאת הסופר הספרדי אלחנדרו קאזונה שהיה ידידו של גרסיה לורקה ושניהם נדדו על פני כפרי ספרד כדי להביא במחזותיהם את ניחוח השירה לפשוטי העם מעל בימת תיאטרונם.

על אף הצלחתו הרבה של המחזה בחו"ל, אין היא יצירה דרמטית כבדת משקל. לעומת זאת, מרובה משקלו המוסרי שכן כולו מבוסס על הגשמת הצו של הגשת עזרה רוחנית לכל אדם סובל, שבמקרים מסויימים היא חשובה פי כמה מעזרה חומרית. התפקיד של הסבתא כאילו נוצר מלכתחילה בשביל חנה רובינא. בתפקיד זה השקיע המחבר את כל כוחו, עד שיתר הדמויות יצאו די חיוורות מתחת עטו. זהו תפקיד בפורמט גדול וחנה רובינא ממלאה אותו חיים באצילות רבה.

בן זוג שווה לה הוא שמעון פינקל המגלם את הסבא, עליו לעצב דמות סכמטית, אך הוא עושה זאת באלגנטיות רבה. רפאל קלצ'קין מצויין בדמות הנכד המדומה. את תפקיד האשה, ממלאה דינה דורון-פסקין, בחן ובשיכנוע רב. את ההצגה ביים יוסף שן, שעלה לארץ לא מזמן. הוא למד במוסקבה וביים הרבה הצגות בארצות הבלטיות ואף זכה באותות הצטיינות. בימויו מצטיין בנקיון רב.

אשר נהור. "ידיעות אחרונות". 24.05.59