יתוש בראש

  • הצגה מספר: 228
  • הצגת בכורה: 05/08/1967
  • מספר הצגות שהועלו: 60
הועלה גם בשנים:
יתוש בראש

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

קומדיה מטורפת של טעויות, תככים, נאמנויות ובגידות בין בני זוג, על צביעות וזימה, תשוקה וקנאה.  

הכל מתחיל כאשר ריימונד חושדת בנאמנותו של בעלה, שאיננו מסוגל לקיים עימה יחסי מין. הימנעותו מקיום יחסי מין, מולידה בה פחד שהוא בוגד בה.לכן, היא רוקמת מזימה כדי לבדוק את חשדותיה. מרגע זה הכל מסתבך, כשברשת נופלים גם קורבמנות תמימים, עד לסוף הבלתי נמנע.  

"יתוש בראש" הוא הפארסה האופיינית שבה הכל סובב סביב עניינים פיקנטיים שבינו לבינה, מיני סיבוכים ופעלולים, דמויות וטיפוסים, חילופי זהויות ומסכות, בית מלון מטורף וצוותו המשעשע. אבל, כמקובל בפארסה, הכל מסתיים בכי טוב... עד המשבר הבא.
אבל זה כבר נושא לפארסה אחרת.

תמונות מהצגה

ביקורות

"מי שאוהב צחוק למען צחוק, במקצב מטורף ורצוף הפתעות, ומי שאינו לוקה בשמץ של תסביך פוריטני בעניינים שבינו לבינה, מובטחת לו מנה כפולה ומכופלת מהצגת 'יתוש בראש'. פדו הוא מחזאי בעל כשרון טכני עילאי. כל מילה וכל תפנית במחזותיו מוצאות קישור והד במילה ובתפנית שמתרחשים מאוחר יותר. בהדרכתו של הבמאי דרומגול ראינו כאן משחק צוות טוב, בחלקו אף מבריק.

בלט שרגא פרידמן בתפקיד הכפול של סוכן ביטוח מהוגן ופועל ניקיון שיכור בבית מלון מפוקפק. הוא הציג באופן וירטואוזי שתי דמויות דומות גם שונות. שחקן אחר שהתגלה בצורה מבריקה ושובת לב ואשר תרם תרומה נכבדת להצלחת הערב היה נסים עזיקרי שקצר את מרבית יבול הצחוקים הן בגמגומי הלשון והן בזינוקי הגוף שלו. פדו ידע את הסוד העילאי של הקומדיה. מצחיק הוא זה 'החוטף' בעיטות אם בישבנו ואם בגורלו, לכן הוא מספק לנו שפע של ישבנים נבעטים ומכות גורל - ומשחרר כבמטא קסם את פורקן הצחוק.

נחמן בן-עמי. "מעריב". אוגוסט 1967

"בהבימה צוחקים כעת הרבה. כשלעצמי צחקתי כל אימת שהתרוצצו על הבימה שתי דמויותיו של שרגא פרידמן. שוב מתגלה כאן פרידמן כקומיקאי נפלא. מיטב שחקני 'הבימה' משתתפים בהצגה זו ועימם טובה פרדו שהצטרפה לתיאטרון. כן יש לציין את משחקם של ברוך דוד, נסים עזיקרי, שמואל סגל, עדה טל וכל היתר.

דליה רביקוביץ'. "למרחב". ספטמבר 1967