כובע הקש האיטלקי

  • הצגה מספר: 308
  • הצגת בכורה: 04/09/1976
  • מספר הצגות שהועלו: 162
כובע הקש האיטלקי

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

בבוקר חתונתו זוכה פדינאר לביקור מפתיע של גברת צעירה והמאהב שלה, קצין תותחים חמום מוח – התובעים ממנו כובע קש חדש במקום זה שנאכל ע"י הסוס שלו. בדיוק אז מגיעים הכלה, אביה וכל עשרים בני משפחתה שבאו מן הכפר. מאותו רגע מתחיל מרדף למציאת כובע כדי להציל את חייו של החתן מזעמו האלים של הקצין הרותח, להציל את "האשה הנואפת" מזעמו המטורף של הבעל המקורנן, ולהגיע בשלום אל מיטת הכלולות.

תמונות מהצגה

ביקורות

"הפארסה הצרפתית של לאביש ומישל מלפני מאה שנה, 'כובע הקש האיטלקי', היא אמצעי טוב מאין כמוהו בשביל להצחיק את הקהל, תחבולה אסקפיסטית לגיטימית המסייעת לנו לקום למחרת היום עם 'מצברים ממולאים מחדש' לקראת הצפוי. לגבי פארסה אין לנו דרישות ספרותיות או רעיוניות. זהו מבנה דרמטי סכמאטי שממלאים אותו 'לפי מתכון' להפעלת שרירי הצחוק.

בהצגה משתתפים רבים מטובי השחקנים של 'הבימה' ויש להצטער שצוות נבחר כל כך אינו משאיר כמעט זכרונות באמתחתו של הצופה בעת צאתו מן האולם. כי מה שנשאר ונחרט ומה שבולט זו הסחרחורת המתמדת, המצעד על הסרט הנע של הבמה המסתובבת פעם ועוד פעם. החתן, נסים עזיקרי, הכלה לבנה פינקלשטיין, החותן יהודה אפרוני, הדוד רפאל קלצ'קין, האשה הבוגדת אביבה מרקס, הכבענית טובה פרדו, הפנקסן אליעזר יונג ועוד ועוד. ראויים כולם להיזכר על מאמציהם.

את הייסוד הקומי-אנושי שאותו אני מבקש לחוש גם בהצגה של פארסה, חשתי אצל ליא קניג בתפקיד הרוזנת, אצל אברהם רונאי בתפקיד הבעל הקרנן ואצל עזרא דגן בתפקיד הבן דוד המאוהב. זה לא די בהצגה רבת מימדים כזאת, אבל גם זו לטובה.

נחמן בן עמי. "מעריב". 25.10.1976