היום המטורף או נישואי פיגארו

  • הצגה מספר: 344
  • הצגת בכורה: 25/04/1981
  • מספר הצגות שהועלו: 27
הועלה גם בשנים:
היום המטורף או נישואי פיגארו

יוצרים

שחקנים

על ההצגה

פיגרו וסוזאנה עומדים להתחתן. פיגרו הוא משרתו של הרוזן וסוזאנה היא המשרתת של הרוזנת. הרוזן דורש את "זכות הלילה הראשון" מסוזאנה. פיגרו עוסק בתחבולות על מנת שזה לא יתקיים. הרוזן ממשיך לחשוק בסוזאנה.   מרסלין חושקת בפיגארו ודורשת ממנו להתחתן איתה כנגד סכום כסף שלווה ולא השיב. נערך משפט שעתיד לקבוע האם פיגרו יתחתן עם מרסלין או לא. במשפט מסתבר שפיגרו הוא בנם האובד של מרסלין ובזיל.  נראה כי הכל עומד להסתדר אך אז הדוד של סוזאנה מונע את הנישואין בטוענה ש"הורים מתחתנים לפני הילדים". פיגרו, אם כן, משכנע את מרסלין להתחתן עם בזיל.     בינתיים שולחת הרוזנת מכתב לרוזן, בשמה של סוזאנה, שיפגוש אותה "תחת עץ האגוז" – מטרתה של הרוזנת לתפוס את בעלה בבגידתו. הרוזן אכן מגיע לפגישה זו ואומר דברי חשק ופיתוי באוזניה של אישתו המחופשת לסוזאן. פיגרו פוגש בסוזאנה המחופשת לרוזנת ומבין שסוזאנה לא בגדה בו.  הרוזן פוגש את סוזאנה, המחופשת לרוזנת, חושב שהרוזנת בוגדת בו, אינו מוכן לסלוח לה ורוצה להענישה. כאשר טעותו נחשפת ומתגלה בגידתו שלו הוא מבקש את סליחתה של אישתו, אשר סולחת לו, והסדר שב על כנו.

תמונות מהצגה

ביקורות

"משעשע לראות את הרוזנת אלמווירה עם הזקן המאפיר של ניסים עזיקרי, את עכוזה של סוזן על גופו של ישראל גוריון, את אברהם רונאי בקומפוזיציה מוצלחת מאוד של דמות מרסלינה, סוכנת הבית הזקנה שנפשה חשקה בפיגארו. הסצינות הפארודיות על האריות של מוצרט ורוסיני מוצלחות ומשעשעות. האריה של הרוזנת ששרה אותה זמרת , אך מגיש אותה בסינכורניזציה מושלמת ניסים עזיקרי, היא מלאכת מחשבת.

חנן שניר ביים את ההצגה תוך ניצול מקסימלי של האפקטים הקומיים, הפארודיסטיים ושחקניו סייעו היטב בידו. הרוזן של גדעון זינגר הוא גרוטסקי מאוד בנפיחותו ועזרא דגן משחק פיגארו משעשע. כל השחקנים שנדרשו לשיר, עושים זאת בצורה מתקבלת על הדעת. בזיליו של רפאל קלצ'קין, הגנן של מוסקו אלקלעי, כרובינו השובב של רבקה נוימן הצעירה, המשרת נוסח טרזן של הרוזן, גרגורי בוימסטר, השופט של מישה נתן ועוזרו יעקב בן -סירא. התפאורה של לידיה פינקוס-גני היא יפה ומשרתת היטב את ההצגה.

חוה נובק". "דבר". 3.06.1981